Ziştovi Antlaşması Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Ziştovi Antlaşması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Ziştovi Antlaşması Nedir, Ziştovi Antlaşması Ne Anlama Gelir, Ziştovi Antlaşması Ne Demektir, Ziştovi Antlaşması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ziştovi Antlaşması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ziştovi Antlaşması Anlamı

Ziştovi Antlaşması Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya arasında imzalanan barış antlaşması (4 Ağustos 1791). 1787 yılında başlayan Osmanlı-Avusturya-Çarlık Rusyası savaşları sırasında Avusturya orduları fazla bir başarı gösterememişler ve Fransız Devrimi’nden (1789) sonra Avusturya, barış yapma eğilimi taşımaya başlamıştı. 1790 yılında Avusturya ordularının Yergöğü’de uğradığı büyük yenilgi Avusturya’nın bu eğilimini daha da artırdı.

Osmanlı İmparatorluğu da; görece başarılı olduğu Avusturya cephesinde barışı sağlamak ve kuvvetlerini Çarlık Rusyası cephesine yığmak istiyordu. Bu şartlar altında 18 Eylül 1790’da dokuz aylık bir mütareke imzalandı. Bu mütarekenin imzalanmasından sonra da Aralık 1790’da Ziştovi kasabasında barış görüşmeleri başladı. Barış antlaşması aynı kasabada 4 Ağustos 1791’de imzalandı. Antlaşmanın önemli maddeleri şunlardır: 1) İki devlet arasında barış yeniden kurulacak, her iki taraf, bu savaşlara katılmış tebası hakkında af ilân edecektir; 2) İki devlet arasında savaştan önceki fiilî ve hukukî durum ve

Konu ile ilgili aramalar: Ziştovi Antlaşması Nedir Ziştovi Antlaşması ödev ara Ziştovi Antlaşması kelime anlamı Ziştovi Antlaşması sözlükte ara Ziştovi Antlaşması ansiklopedi bilgi bankası ara Ziştovi Antlaşması ne demek Ziştovi Antlaşması neye denir

Ziştovi Antlaşması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.