YKS Nedir – Yeni Sınav Sistemi ve Detayları

YKS Nedir – Yeni Sınav Sistemi ve Detayları, YKS de kaç soru sorulacak YGSden farkı nedir YGS ile YKS arasındaki farklar nelerdir, Üniversiteye geçiş sistemindeki yeni sistemin faydaları zararları en önemli ders hangisi oldu
Üniversiteye 2018-2019 girişteki sınavın yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak belirlendi. Buna göre, adaylar iki ayrı oturuma katılacaklar. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına göre ilk oturumda temel yeterlilik esas alınarak gerçekleştirilecektir.

Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak, soru sayısı 80 olacaktır. Türkçe ve Matematik sabah oturumunda yapılacak.

Öğleden sonraki ikinci oturumda lise müfredatına dair bilgiler esas alınacak.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, milyonlarca adayın heyecanla beklediği üniversiteye giriş sistemini açıkladı. Buna göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) adaylar cumartesi günü iki oturuma katılacaklar. İlk oturumda Türkçe ve matematik testlerini yanıtladıktan sonra, Türk dili edebiyatı-coğrafya 1, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler testlerinin yer aldığı ikinci oturuma katılabilecekler. Yabancı Dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek ve soru sayısı 80 olacak. İşte YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın YKS ile ilgili anlattığı detaylar:

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, adaylar iki ayrı oturuma katılacaklardır. İlk oturumda, adaylar Temel Yeterlilik Testi’ni alacaklar. Bu testte adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerilerinin, yani Türkçe’yi doğru kullanma, okuma ve anlama, dil hakimiyeti ile matematiksel ilişkilerden yararlanmanın ölçülmesi amaçlanıyor. Bunun örnekleri dünyada seçkin yükseköğretim sistemlerinde mevcut.

Öğleden sonraki ikinci oturumda ise adayların önceki yıllarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dair bilgisi esas alınacak.

 • -Bu sene baraj puanlarında değişiklik olmayacak. 150 puanın altında alanlar yerleştirilmeyecek.
  -Temel yeterlilik testi puanı 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri takdirde bir sonraki yıl da geçerli olacak.
  -Yerleştirmede temel yeterlilik puanı esas alınacak.
  -Özel yetenekle öğrenci alan programlarda baraj puanı bu sene de var.
  -Orta öğretim başarı puanı hesabında değişiklik yok.
  -Öğrenciler çalışma sistemini değiştirmesin
  -Bu yılki sınav takvimi için ÖSYM ile müzakere edeceğiz.
  -Tüm riskleri hesapladık. Mevcut sisteme göre önümüzdeki sınavdan itibaren çok daha az riskli bir sisteme geçiyoruz.
  -Yeni sistem ilk sınavda uygulanacak.
  -Sınavlar; 5 haftasonundan bir haftasonuna çekildi.
  -Sınav puan türleri 18’den 4’e indi.
  -Sınav soruları için Milli Eğitim müfredatı esas alındı.
  -2018-2019 yılındaki yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YÖKS ya da YKS) olacak. Adaylar 2 ayrı sınava tabi tutulacaklar.
  -Birinci oturum; Temel yeterlilik testi. İkinci oturum ise Türk Dili ve Edebiyatı, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olacak. İkinci oturumda adayların lise müfredatı bilgisi esas alınacak.
  -Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunludur.
  -Temel yeterlilik testinin etkisi yüzde 40 olacak.
  -Türkçe ve temel matematik soruları geçtiğimiz senelerde olduğu gibi müfredattan olacak. 1. oturumda 40 Türkçe, 40 matematik sorusundan oluşan sınav cumartesi sabahı gerçekleştirilecektir.
  -Lisan sınavı bir oturumda yapılacak, 80 soru olacak.
  -Öğrenciler çalışma sistemini değiştirmesin
  -Bu yılki sınav takvimi için ÖSYM ile müzakere edeceğiz.
  -Tüm riskleri hesapladık. Mevcut sisteme göre önümüzdeki sınavdan itibaren çok daha az riskli bir sisteme geçiyoruz.
  -Sınava giriş saati konusunda ÖSYM ile görüştük. Bu yıl biraz daha esnek olunacak.
  -Temel yeterlilikler sınavının iki ana ayağının olması, dünyadaki en yaygın kullanılan sistemle benzenlik gösteriyor.
  -Bu yıl geçen yılki önlisans ve lisans programlarının tercih edilmesi için gerekli baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecek.

ilgili aramalar: ygs lys kalktımı, yksde en çok hangi ders soru çıkacak yks il ilgili bilgiler yeni sistem nasıl olacak, yksde en önemli ders en çok puan getiren ders ne olacak hangisi, yks bu sene yapılacak mı, yks de kaç soru çıkacak, yks puan hesaplaması nasıl olacak, yks kaç oturum olacak, yks ne zaman yapılacak sonuçları ne zaman açıklanacak,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.