Yeni Zelanda Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti

Yeni Zelanda anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Yeni Zelanda Nedir, Yeni Zelanda Ne Anlama Gelir, Yeni Zelanda Ne Demektir, Yeni Zelanda Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Yeni Zelanda ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yeni Zelanda Anlamı

Yeni Zelanda Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Yeni Zelânda’dır. Başkenti Wellington olan ülkenin nüfusu, 3 575 000 kişi (1995), yüz ölçümü 270 990 km2dir. Yönetim biçimi meşrutî monarşidir. Ülkenin para birimi Yeni Zelânda doları, resmî dilleri İngilizce ve Maori dilidir. Halkın çoğunluğu Hristiyandır. Büyük Okyanus’un güneybatısında yer alan bir ada devletidir. Ülkenin komşuları, batıda Avustralya, kuzeyde Fiji ve Tongo’dur. Ülkede kişi başına millî gelir 16 866 $?dır. Zorunlu eğitim süresi 11 yıl, insanların ortalama ömrü de 76 yıldır.

En büyük kenti, Auckland, en yüksek dağı Cook Dağı’dır (3754 m). Ülkenin başlıca ırmakları, Waikato, Clutha, Waitaki ve Wanganui’dur. Büyük gölleri de Taupo gölü, Benmore Gölü ve Te Anau Gölü’dür. Başlıca iki büyük adasının ikisi de dağlıktır. Güney Adası’nın doğusunda verimli düzlükler bulunur. Kuzey Adası’nın orta kesiminde volkanik bir plâto yer alır. Ilıman ve yumuşak bir iklim hüküm sürer. Ülkenin beşte ikisi ormanlarla kaplıdır. Adalara özgü bitki türleri bulunur.

Doğal kaynakları, petrol, gaz, kömür, demir, yün ve kerestedir. Tarım ürünleri, tahıldır. Endüstri ürünleri, gıda, tekstil, makine ve orman ürünleridir. Ülkenin başlıca kentleri, Wellington, Auckland, Hamilton ve Dunedin’dir.

Konu ile ilgili aramalar: Yeni Zelanda Nedir Yeni Zelanda ödev ara Yeni Zelanda kelime anlamı Yeni Zelanda sözlükte ara Yeni Zelanda ansiklopedi bilgi bankası ara Yeni Zelanda ne demek Yeni Zelanda neye denir

Yeni Zelanda ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.