Yeni Maliye Bakanı Kim Oldu | Lütfü Elvan Kimdir?

Yeni Maliye Bakanı Kim Oldu | Lütfü Elvan Kimdir. Berat Albayrak istifa etti mi ve yerine kim geçti ile ilgili bilgileri paylaşacağız

Bilindiği üzere yakın zamanda Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa etti. Cumhurbaşkanı da durum üzerine istifasını kabul etti ve son gelen bilgilere göre de yerine Lütfü Elvan geçti.

Peki Lütfü Elvan Kimdir?

Türkiye Kalkınma Bakanı görevini 2016-2018 yılları arasında sürdüren Elvan, 2015–2016 yılları arasında Türkiye başbakan yardımcılığı, 2013–2015 yılları arasında ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini üstlenmiştir. İlk defa 2007 Türkiye genel seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Karaman milletvekili olarak meclise girmiştir. Şu anda (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekilidir.

AK Parti’den milletvekili seçilmeden önce Elvan, 2002 ve 2007 yılları arasında Müsteşar Yardımcılığı, 1996 ve 2002 yılları arasında Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü’nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı görevini sürdürmüştür.

Eğitimi ne mezunu hangi okulu bitirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden mezun oldu. Ardından Birleşik Krallık’ta bulunan Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisans Eğitimini 1989 yılında tamamladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi alanında ikinci yüksek lisansını 1995 yılında tamamladı.

KAYNAK WİKİPEDİA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.