Yakutistan Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti

Yakutistan anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Yakutistan Nedir, Yakutistan Ne Anlama Gelir, Yakutistan Ne Demektir, Yakutistan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Yakutistan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yakutistan Anlamı

Yakutistan Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Doğu Sibirya’da, Kuzey Buz Denizi’nin kıyısında yer alır. Yönetim biçimi cumhuriyet olan ülkenin yüz ölçümü 3 100 000 milyon km2; başkenti Yakutsk’tur. 1 200 000 milyon dolaylarında olan ülke nüfusunun 1 milyonunu Saha Türkleri oluşturur. Saha Türkleri, Orta Asya’dan gelerek buraya yerleşmiş olan Oğuzların Yakut boyundandır. Ülkede, halkın geçim kaynakları arasında kürk ticareti ve balıkçılık önemli yer tutar. Ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri de yer altı zenginlikleridir. Ülkede elmas, altın, gaz, kömür, gümüş ve bakır çıkarılmaktadır. Ormancılık ve hayvancılık da önemli ekonomik etkinlikler arasında yer alır.

Konu ile ilgili aramalar: Yakutistan Nedir Yakutistan ödev ara Yakutistan kelime anlamı Yakutistan sözlükte ara Yakutistan ansiklopedi bilgi bankası ara Yakutistan ne demek Yakutistan neye denir

Yakutistan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.