WordPress Sitemap Ekleme, siteye sitemap ekleme

bu yazımızda sizlerle google xml sitemaps eklentisi paylaşacağız. program wordpress blogunuz için sitemap oluşturmak için saatlerce uğraşmanıza gerek kalmadan otomotik olarak yapar ve google web tools aracına bildirir. ayrıca öncelikler vb gibi sayfa özelliklerinide otomatik olarak ayarlar


Gelelim Eklentinin anlatımına,
Eklentinin kurulumu için yukarıda verdigim linkten eklentiyi indiriyorsunuz.Bir FTP programı aracılıyla sitenize baglanıp wp-content>plugins dosyasına gelip indirdiginiz eklentiyi buraya atıyorsunuz.
Dosya aktarım işlemi tamamlandıktan sonra wordress admin panelinden Ayarlar sekmesinden Xml-Sitemap ayarları kısmına geliyorsunuz.
Temel Ayarlar

Yukarıda gördügünüz resimdeki Temel Ayarlar Kısmında siz sitenizi hangi arama motorlarına eklemek istiyorsanız onu seçmeniz gerek.Bir tek yahoo arama motoru için id eklemeniz gerekecektir.
Yazı Önceligi

Sitenizde yazdıgınız yazılardaki yazı öncelliklerinin belirlegindigi kısımdır.Standart olarak ortadaki seçenek seçili gelir, ancak ben yazı önceliginde bir kaç resim sonra ayarlamalar yapıcagımız yazı öncelikleri oldugu için birinci resmi seçtim.
Site Haritası Konumu Belirleme

Resimdeki yerler standart olarak kalması gerekmektedir.Siz isteginize baglı ilerde degişiklikler yapabilirsiniz.
Site Harita İçerigi

Bu seçenekte hangi sayfalarınızın sitemap içinde bulunması istiyorsanız onu seçiyorsunuz.
Arama Motoru Sıklıkları

Bu bölüm sitemap eklentisinin en can alıcı önemli bölümlerinden biri bu bölümde sitenizdeki yerlerin hangi sıklıkla ziyaret edilmesini istediginizi belirliyorsunuz.
Yazı Önceligi Bölümlere Deger Verme

Evet işte sitemap eklentisinin en iyi, en etkili bölümüne gelmiş bulunmaktayız.Bu bölüme özellikle dikkat etmenizi rica ediyorum, bu ayarlamada hangi sayfalarınız daha güncelse onlara öncelik vermenizi tavsiye ederim,örnegin blog sayfaları,ana sayfa,etiket sayfası gibi yerlere öncelik verirseniz arama motorları oraları daha sıklıkla ziyaret ederler.
Wordpress sitemap eklentisinin kurulum ve ayarlarını bitirmiş bulunmaktayız.Yukarıda verdigim ayarları resimlerdeki gibi yaparsanız arama motorlarında istediginiz yere gelebilceginizi ümid ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.