Volkan Nedir Nasıl Oluşur

Volkan anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Volkan Nedir, Volkan Ne Anlama Gelir, Volkan Ne Demektir, Volkan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Volkan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Volkan Anlamı

Volkan Nedir Nasıl Oluşur
Yer altında bulunan erimiş kızgın maddelerin, yeryüzüne çıktığı koni biçimindeki tepelere verilen ad. Yanardağ olarak da bilinir. Volkandan çıkan sıcak ve sıvı hâldeki maddelere lâv denir. Volkanlardan yeryüzüne çıkan lâvlar çok sıcaktır. Bu lâvlar yüzeye çıktığında aşağı doğru akmaya başlar ve önlerine çıkan her şeyi yakar. Volkanlardan katı şekilde volkan külleri; gaz hâlinde su buharı ve ayrıca çeşitli gazlar da çıkar.

Volkanlar değişik şekillerde olabilir. Sönmüş ve etkin olan volkanların çoğu koni biçimindedir. Bu koni şekli, lâvların katılaşması sonucunda oluşur ve volkan konisi adını alır. Volkan konisinin ağız kısmına krater denir. Kraterin iç kısmında magmanın bulunduğu yere kadar inen bir baca bulunur. Bu bacaya da volkan bacası denir.

Yurdumuzda etkin volkan olmamasına rağmen Erciyes, Nemrut, Hasan Dağları gibi sönmüş volkanlar vardır. Dünyadaysa hâlâ etkinlik gösteren volkanlar bulunur. Örnek olarak, İtalya’da Etna ve Vezüv volkanları verilebilir.

Volkanın Oluşması:

volkan

Konu ile ilgili aramalar: Volkan Nedir Volkan ödev ara Volkan kelime anlamı Volkan sözlükte ara Volkan ansiklopedi bilgi bankası ara Volkan ne demek Volkan neye denir

Volkan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Volkan Nedir Nasıl Oluşur” için 3 yorum

 • 24 Şubat 2015 tarihinde, saat 15:37
  Permalink

  çok korkunç

 • 06 Mayıs 2013 tarihinde, saat 16:23
  Permalink

  çok güzel ama birde görseller koysaydınız süper olurdu

 • 28 Ocak 2013 tarihinde, saat 10:16
  Permalink

  Dünya da en büyük Volkan hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.