Vanilya Nedir

Vanilya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Vanilya Nedir, Vanilya Ne Anlama Gelir, Vanilya Ne Demektir, Vanilya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vanilya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vanilya Anlamı

Salepgiller (Orchidaceae) familyasından bazı orkide türlerine ve bunların meyvelerinden çıkarılan hoş kokulu baharata verilen ad. Tropik bölgeler özgü olan bitkiyi Aztekler acı bir içecek yapımında kullanıyorlardı. Günümüzde tatlı yiyecek ve içeceklere koku verici olarak kullanılan vanilya ayrıca parfüm ve eczacılık sanayinde de kullanılır.

Ticarî amaçlı kullanılanların başında Meksika vanilyası (Vanilla planifola) ve Tahiti vanilyası (Vanilla tahitentis) gelir. En önemli vanilya üreticileri Madagaskar, Komoro Adaları ve Reunion’dur. Bunları Meksika, Uganda ve Fransız Polinezyası ülkeleri izler.

Vanilya’nın bir gün kadar açık kalan çiçekleri doğada yalnızca Meksika’ya özgü bir arı aracılığıyla tozlaşır; bu nedenle vanilya üretilen ülkelerde çiçekler yapay olarak tozlaştırılır.

Konu ile ilgili aramalar: Vanilya Nedir Vanilya ödev ara Vanilya kelime anlamı Vanilya sözlükte ara Vanilya ansiklopedi bilgi bankası ara Vanilya ne demek Vanilya neye denir

Vanilya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.