Vandallar Nedir Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır

Vandallar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Vandallar Nedir, Vandallar Ne Anlama Gelir, Vandallar Ne Demektir, Vandallar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vandallar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vandallar Anlamı

Vandallar Nedir Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır
Cermen topluluklarından Hasdinglere ve Silinglere verilen ad. İsa’dan önce Baltık Denizi kıyılarında yaşıyorlardı. Romalılar ile ilişkileri olmuştu. Hunların Avrupa’ya akın etmeleri üzerine Galya’ya göç edip orayı yağmaladılar. Daha sonra Portekiz ve Güney İspanya’ya geçerek toprakları federe topluluklar hâlinde kendi aralarında bölüştüler. Vizigotların sıkıştırması yüzünden denize yöneldiler ve Balear Adaları’nı alıp Kuzey Afrika’ya geçtiler. Genzerik önderliğinde Kartaca’yı daha sonra Afrika’daki öteki Roma topraklarını ele geçirerek Vandal Krallığı’nı kurdular. Akdeniz’i denetimleri altına alıp Sardinya ve Korsika’yı ele geçirdiler. 455’te Roma’yı yağmalayıp 468’de bir Roma donanmasını bozguna uğrattılar. Genzerik’in ölümünden sonra güçlerini yitirmeye başladılar; kilise ile araları açıldı. Ostrogotlar ile Magribilerin saldırılarına hedef oldular. 533’te Bizans komutanlarından Belisarios, Vandalların son kralı olan Gelimer’i yenerek egemenliklerine son verdi.

Konu ile ilgili aramalar: Vandallar Nedir Vandallar ödev ara Vandallar kelime anlamı Vandallar sözlükte ara Vandallar ansiklopedi bilgi bankası ara Vandallar ne demek Vandallar neye denir

Vandallar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Vandallar Nedir Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır” için bir yorum

  • 16 Aralık 2016 tarihinde, saat 13:28
    Permalink

    ıyı hosuma gıttı basarılarınızın devamını dılıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.