Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Eğitim Ne Zaman Başlayacak, deprem eğitim ne zaman başlayacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan,depremde hasar gören Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesindeki hazırlıkların yapılabilmesi için eğitim-öğretim faaliyetlerine şubat ayına kadar ara verdiklerini belirtti.

Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde hasar gören YYÜ yerleşkesindeki binalarda incelemelerde bulunan Prof. Dr. Özcan, rektörlük senato salonunda, Rektör Prof.Dr. Peyami Battal, rektör yardımcıları, dekanlar, daire başkanları ve enstitü müdürleri ile bir araya geldi.

Prof. Dr. Özcan, yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, depremde yaşamını yitiren vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diledi.

Ülkenin zor günler yaşadığını ifade eden Özcan, terör olaylarında kaybedilen askerler ve sonrasında yaşanan elim deprem olayının herkesi derinden etkilediğini söyledi.

Van’a ‘Böyle bir durumda üniversitemiz için ne yapabiliriz, bu sıkıntıyı en kısa zamanda kolayca nasıl atlatırız?’ sorularına cevap verecek çözümler aramak için geldiklerini belirten Özcan, toplantıda Erciş ve Van’daki durumu ele aldıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Özcan, Erciş’te meslek yüksekokuluyla ilgili ciddi sıkıntı olduğunu, erkek yurdunun tamamen yıkıldığını, okuldaki sorunun ise küçük tamiratlarla halledebilecek durumda olduğunu bildirerek, şöyle konuştu:

“Kız yurdumuzun 220 kişilik kapasitesi var. Bunu 440’lara çıkarmayı düşünüyoruz. İhtiyacımız olan toplam öğrenci sayımızı dikkate alırsak bin 600 kişilik yurda ihtiyacımız var. 440’ı bu mevcut yurttan elde edersek geriye kalan bin 200’lük bir ihtiyacımız oluyor ki prefabrik özelliği olan 600 odalı bir yurt inşa edersek her odada 2 kişi kalırsa bin 200 kişilik bir kapasite yaratılır. Böylelikle bu ihtiyacın giderileceğini düşünüyoruz. Erciş’teki bu ihtiyaçların giderilebilmesi için aynı zamanda oradaki öğretim üyeleri ve idarecilerimizin de barınma sorunlarını halledebilmek için 50 adetlik prefabrik konuta, lojmana daha ihtiyaç olacak.”
Söz konusu hazırlıklar için yapılacak çalışmayı anlatan Özcan, şunları kaydetti:

“Hazırlıkların yapılabilmesi için eğitim-öğretim faaliyetlerine şubat ayında başlamayı düşünüyoruz. O zamana kadar ara vermek durumundayız. Van’da da rektörümüzün dediğine göre 13 binada kiriş çatlağı var. Kütüphanenin çok kötü durumda olduğunu ziyaretimizde gördük. Kütüphane binasının yeniden yapılması gerekiyor. Onun haricinde yeniden yapılacak binamız yok. Fakat bu tamirlerin yapılabilmesi için geçici olarak oldukça büyük sayıda dersliğe, yurda ve lojmana ihtiyacımız var. Şimdi bu durumda bize lojman, derslik ve yurt yapacaklarını söyleyen sivil toplum kuruluşları, devletimizin çeşitli kuruluşları ve devletimiz var. Bunlar da yakın zamanda yapılabilirse mesela eğer 6 bin kapasiteli prefabrik bir yurt yaratabilirsek bin 500 kapasiteli prefabrik başka bir mekan yaratabilirsek Kalkınma Bakanlığı da 3 bin-4 bin kapasiteli bir mekan yaratabilirse bütün barınma ihtiyaçlarımızı karşılamış olacağız. Tabii bunlar zor işler, hemen yapılması da beni oldukça endişelendiriyor fakat içinde bulunduğumuz durumun hassasiyetini göz önüne alarak elimizden gelen her şeyi yapıp bütün tarafları, paydaşları birleştirip bu mekanları yaratmamız, derslikleri, lojmanı ve yurtları yapmamız lazım.”

Beşiktaş Spor Kulübü Derneğinin kampüste yer verilmesi durumunda yurt yapacağını, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin de derslik yapımı için kendilerine teklifte bulunduğunu belirten Özcan, “Bunlar çok güzel teklifler. Afet merkezine giderek, bu türden başka teklifler de varsa onları da çıkartıp önümüze yol haritası çıkarmak istiyoruz” dedi.

Özcan, Van için yapmayı planladıkları işlerin bunlarla sınırlı olmadığını ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bir ölçüde mali destek de sağlamak istiyoruz. YÖK’te bir miktar paramız var ama bu paranın bu iş için kullanılması şu an için mümkün değil, mevzuat değişikliği gerekiyor. Bunu da Başbakanımızla konuştuktan sonra halledebilirsek öğrencilerimize bir miktar mali destek, öğretim üyelerimize mali destek ve burada çalışan idareciler için mali desteği de sağlamak istiyoruz ama bunun için mevzuat değişikliği yapılması ya da Başbakanımızla konuşmamız gerekiyor.”

ÖĞRENCİLERİN STAJLARINI BAŞKA İLLERDE TAMAMLAMASI BİZİ RAHATLATABİLİR

Tıp fakültesinde eğitim gören 4, 5 ve 6. sınıf öğrencilerinin başka illerde staj yapabileceğini, böyle bir durumda öğrencilerin barınma sorununun ortadan kalkabileceğini bildiren Prof. Dr. Özcan, şunları söyledi:

“Öğrencilerimiz de stajlarını başka illerde tamamlayabilirler. O bizi birazcık rahatlatabilir. Hastane ve Diş Hekimliği ile ilgili ciddi maddi zararların söz konusu olduğu burada ifade edildi. Kırılan dökülen ekipmanı derhal yerine koymamız gerekiyor ki halkımıza verebileceğimiz hizmette bir aksama olmasın. Lisansüstü öğrenciler için eğitimde herhangi bir kesiklik olması söz konusu olmayabilir. Çünkü onlar daha esnek bir programa sahip. Ciddi bir barınma sorunları da yoksa onlar eğitimlerine devam edebilir. Böylelikle şehirdeki canlılığı da korumuş oluruz.”

Gazetecilerin sorusu üzerine, üniversitenin 14 Kasımda eğitim-öğretime başlamayacağını ifade eden Özcan, “Şubat ayı uygun görülüyor ki bu arada prefabrik olan konutlar, derslikler, yurtlar yapılsın. Buradaki genel kanaat, öğrencilerin üniversiteden uzak kalmasının Van için ve üniversite için çok hayırlı olmayacağı yönündedir. Onun için öğrencilerimizi en kısa zamanda okula çekmek esas amaç gibi görünüyor. Biz de şubat ayında hazır oluruz” diye konuştu.

Barınma sorunuyla ilgili çalışmanın tüm öğrencileri kapsayacağını ifade eden Özcan, şu anda 4 bin 800 kişi kapasiteli yurt bulunduğunu, 6 bin kişi kapasiteli yurdun yapılması durumunda barınma sorununun ortadan kalkacağını bildirdi.

“PARAMIZ VAR AMA…”

Bir gazetecinin öğrencilere sağlanacak maddi katkının ne kadar olacağı yönündeki sorusuna Özcan, şu yanıtı verdi:

“Öğrencilere sağlanacak maddi katkı akademik yıl süresince devam edecek. YÖK’te para var ama bu para belli bir amaç için orada. Buranın amacına da uymuyor. Onun için mevzuatı değiştirmemiz lazım. Başbakanımızla görüşürsek belki ona da ihtiyaç olmaz. Çünkü çok büyük bir kaynak değil.” (Haberin Detayı İçin; Hürriyet)

33 thoughts on “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

 • 30 Mart 2012 tarihinde, saat 03:04
  Permalink

  ünıverste zeman açılaçak

 • 29 Şubat 2012 tarihinde, saat 08:48
  Permalink

  bu ünıverste zeman açılaçak

 • 26 Şubat 2012 tarihinde, saat 18:08
  Permalink

  hayır 4 martta açılack 23 martta ise sınavlar başlıyor…

 • 08 Şubat 2012 tarihinde, saat 17:51
  Permalink

  23 martta mı acılacak

 • 03 Şubat 2012 tarihinde, saat 15:13
  Permalink

  4martta

 • 03 Şubat 2012 tarihinde, saat 13:05
  Permalink

  ya gençler tam tarih belli mi ne zaman eğitime başlanacak lütfen cevp

 • 27 Ocak 2012 tarihinde, saat 14:09
  Permalink

  BİRAN ÖNCE VANDA EĞİTİME DEVAM ETMEK İSTİYORUM DEPREMDE OLSA NE OLURSA OLSUN VANDAN BAŞKA YERDE OKUMAYA HİÇ NİYETİM YOK VANII ÇOOOKK ÖZLEDİM :(

 • 25 Ocak 2012 tarihinde, saat 16:30
  Permalink

  İNANIRMİSİNIZ KOCA TÜRKİYE CUMHURİYETİ 1600 KŞİLİK YURT SORUNU HAL EDEMEKTEDİR YAZIK COK UTANIYORM HOCALR ÇOCUKLARI ARIYOR GELİSENİZ GECE DIŞARDA KALABİLİRSİNİZ DİYORLAR E KARDEŞİM YARIM YAMLAK YAPMAYIN DORT DÖRTLÜK YAPIN SONRA ÇAĞIRIN HEP SIKANDALLAR ÜLKESİMİ OLCAZ YAZIK

 • 20 Ocak 2012 tarihinde, saat 01:53
  Permalink

  okula gitmeyelim o prefabrik evde nasıl sığarız nasıl ders çalışma ortamımız olcak ki..

 • 20 Ocak 2012 tarihinde, saat 01:49
  Permalink

  okullar açılsa bile herkesin üstünde depremin etkileri var.Ayrıca uzak şehirlerden gelen öğrencilerin birçoğu gelmekten korkuyorlar buna bende dahilim onca insan ne yapacak.Bence herkes başka üniversitelere misafir olarak okusun bir sonraki yıl herkes daha güvende olur.

 • 09 Ocak 2012 tarihinde, saat 11:54
  Permalink

  bende van yyu okuyan biriyim ama asla vanı terk etmek gibi bir niyetim olmadı doğğunun en güzel şehri olan vanımızı terk etmekle vandaki kardeşlerimize ihanet etmiş oluruz.iyi gunde yanında kötu gynde kaçmakda nedemek kaçmak yerine vanıımızı yeniden inşa edelim.biraz daha duyarlı olalım arkadaşlar eğitim neninde sonunda başlayacak.

 • 05 Ocak 2012 tarihinde, saat 13:29
  Permalink

  arkadaslar biz kyk yurdunda kalmıyoduk kaldıgımız yerlerde depremden sonra cok kötü görünüyorlardı devlet saglam raporu versede ben bi daha cesaret edip giremem oraya acaba bizede prefabrik vericeklermi:?

 • 04 Ocak 2012 tarihinde, saat 10:41
  Permalink

  ya arkadaşlar braz sabredin bu eğitim her ne olursa olsun sonuçta devam edeecektir bence braz duyarlı olalım herşeyin hayırlısı…

 • 04 Ocak 2012 tarihinde, saat 10:39
  Permalink

  BENCE BRAZ SABREDİN DÜNYANIN SONU DEĞİLKİ BEKLEYİN BİRAZ ARKADAŞLAR SONUÇTA BU EĞİTİM HER NE OLURSA OLSUN DEVAM EDECEKTİR BENCE BİRAZ DUYARLI OLUN

 • 13 Aralık 2011 tarihinde, saat 13:27
  Permalink

  ya kardeşim türkiye o kadar aciz bir ülkemi?koskaocaman bir ülke.o kadar üniversiteleri mevcut. dağıtsınlar öğrencileri diger üniversitelere geçici olarak.seneye tekrar gelsinler.herkes işini rahat rahat yapsın.hiç kimsenin iki ayagı bir papuca sokulmasın……

 • 08 Aralık 2011 tarihinde, saat 15:57
  Permalink

  yurtlarda kalan öğrencileri birşekilde pirefbriklere yerleştirdiniz.özel yurtlarda ve evlerde kalan öğrencileri nereye yerleştireceksiniz

 • 06 Aralık 2011 tarihinde, saat 10:18
  Permalink

  van yy ögrencilerinin baska üni dagıtılması en uygun u olurdu bence o korkuyla nasıl egitim görecegiz

 • 01 Aralık 2011 tarihinde, saat 05:15
  Permalink

  ya bende vanlıyım eğer sizin dediğiniz gibi olursa herkes kendi memleketine yakın üni. okusun o zaman van diye bi şey kalmaz herkes vanı terk eder hem bu deprem kıyamete kadar sürmezki

 • 26 Kasım 2011 tarihinde, saat 18:04
  Permalink

  YAA ARKADAŞLAR BAZI ARKADŞLAR DİYORKİ HERKES EVİNE YAKIN ÜNÜVESİTEYE GİTSİN EE PEKİ VANLILAR NE YAPACAK

 • 21 Kasım 2011 tarihinde, saat 16:39
  Permalink

  ne güzel kendi memleketinize naklinizi istemeniz peki memleketinde üniversitesi olmayanlar

 • 19 Kasım 2011 tarihinde, saat 16:24
  Permalink

  Bencede vanlılar bile başka yerlere yerleşirken neden öğrenciler vanda yaşamak zorunda anlamıyorum.Ayrıca yapılacak yurtların yeterli olacağını sanmıyorum bunların düşünülmesi gerek…EN MANTIKLISI ÖĞRENCİLERE NAKİL HAKKININ VERİLMESİDİR…

 • 19 Kasım 2011 tarihinde, saat 11:34
  Permalink

  evet bende nakilden yanayım çünkü barınma sorunu ortadan kalksa bile bi daha vana dönmeye cesaret edebilirmiyim bilmiyorum

 • 18 Kasım 2011 tarihinde, saat 22:19
  Permalink

  keşke nakil hakkı verselerde öğrencilerimiz eğitimlerinden geri kalmasalar allah yar ve yardımcımız olsun

 • 18 Kasım 2011 tarihinde, saat 00:27
  Permalink

  misafir:van da okuyan üniversite ögrencileri istedikleri illerde misafir ögrenci olarak derslerine devam edemezlermi bu duruma imkan verilemezmi.

 • 18 Kasım 2011 tarihinde, saat 00:18
  Permalink

  Aynen

 • 18 Kasım 2011 tarihinde, saat 00:17
  Permalink

  Onlarda ellerinden geleni yapmaya çalışıyolar.. birazcık sabır ve dua gerekli

 • 17 Kasım 2011 tarihinde, saat 17:46
  Permalink

  ya bu nasıl iş yeeee

 • 17 Kasım 2011 tarihinde, saat 01:18
  Permalink

  orası biraz zor bunun bir daha ki yılıda var öğrenci kaybı çok olur yüzüncüyıl sıfırdan öğrenci alımına başlayamaz ama yinede hayırlısı…ben şunu merak ediyorum açıköğretim sınavları yaklaşıyor aralık 10 11 arası ne olacak şubata kadar eğitime ara verildi bir an önce açıklama yapılsa iyi olur ve inş.vanda değilde kendi memleketimde girebilme şansım olur

 • 16 Kasım 2011 tarihinde, saat 11:03
  Permalink

  vanın kendi halkı terkediyor biz neden orada okumaya mecburuz herkezi kendimemleketine versinler hangi pskolojiyle öğrenim verecekler en iyisi nakil yapmak izin versinler nakilimizi yapalım

 • 13 Kasım 2011 tarihinde, saat 14:16
  Permalink

  bu kış şartlarında o kadar binanın yapılıp oraya konması şubat ayında degil anca ağustosa kadar sürer bu süre içinde başka üniversitelere dağıtmak en mantıklı karar olacağını düşünüyorum.

 • 10 Kasım 2011 tarihinde, saat 21:06
  Permalink

  yyü öğrencilerine , tüm depremi yaşayan ve acılarını paylaşan insanlara geçmiş olsun. keşke üniversite öğrencilerinin derslerinden geri kalmamaları için herbirinin istediği ya da üniversitenin uygun gördüğü bir yerde eğitimlerine devam hakkı tanınsaydı.

 • 02 Kasım 2011 tarihinde, saat 17:55
  Permalink

  bu kadar zaman içinde biz derslerimizden geri kalacaz 14 şubatta açılmasını istiyoruz

 • 02 Kasım 2011 tarihinde, saat 17:39
  Permalink

  iyi bir karar.aslında herkes evıne daha yakın bır unıversıtede devam etse egıtimıne daha ıyı olur.ben bı daha o eve gırmek ıstemıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.