Uygur Yazısı Nedir Özellikleri

Uygur Yazısı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Uygur Yazısı Nedir, Uygur Yazısı Ne Anlama Gelir, Uygur Yazısı Ne Demektir, Uygur Yazısı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Uygur Yazısı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Uygur Yazısı Anlamı


Uygurlar tarafından kullanılan yazı. 3’ü ünlü, 11’i ünsüz olmak üzere 14 harften oluşan bir alfabesi vardır. Harf sayısı daha sonraları 18’e dek çıkmıştır. Sağdan sola doğru yazılır. Harfler, sözcüğün başında, ortasında ve sonunda değişik şekiller alırlar. Uzun süre Asya göçebe devletleri tarafından kullanıldı. Türklerin İslâmiyeti benimsemelerinden sonra da uzun süre yaşadı. Bugün elimizde Uygurca yazılmış pek çok metin bulunmaktadır. Fatih’in bile Uygur harfleri ile yazılmış mektupları vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Uygur Yazısı Nedir Uygur Yazısı ödev ara Uygur Yazısı kelime anlamı Uygur Yazısı sözlükte ara Uygur Yazısı ansiklopedi bilgi bankası ara Uygur Yazısı ne demek Uygur Yazısı neye denir

Uygur Yazısı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.