Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgiler
Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Üstün Zekalılar Öğretmenliği bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Üstün Zekalılar Öğretmenliği bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Bu program, normal sınıflara veya sadece üstün zekâ düzeyinde olan çocukların olduğu sınıflara devam eden üstün zekâlı öğrencilere, onların gereksinimlerini karşılayacak farklılaştırılmış bir eğitim verecek sınıf öğretmeni adayları yetiştirir. Eğitimde sınıf öğretmenliği programındaki temel derslerin yanı sıra üstün zekâlı çocukların eğitimine ilişkin özel dersler de verilmektedir. Amaç, öğretmen adaylarını, öğrencilerini her yönüyle geliştirerek yaşama hazırlayacak ve onların topluma karşı olan sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetişmelerini sağlayacak bilgilerle donatmaktır.

Çalışma Alanları:

Mezunlar, özel eğitim gerektiren üstün zekalı öğrencilerin, potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanması alanında çalışmalar yaparlar. Özel eğitim gerektiren bireylerin eğitim ve sosyal gereksinimlerini karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile özel eğitim gerektiren bireylerin bireysel yeterliliklerine dayalı, gelişim özelliklerine uygun ortamlar hazırlarlar.

Mezunlar, sınıf öğretmeni olarak tüm resmi ve özel ilköğretim okullarında çalışabileceklerdir. Sınıf öğretmenliği programında okutulan temel derslere ek olarak, üstün zekâlı çocukların eğitimine dönük alacakları dersler sayesinde, sınıf öğretmenliği programlarından mezun olanlar arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olacaklardır ve normal sınıflarda olduğu gibi üstün zekâlılar için açılmış özel sınıf ve okullarda da sınıf öğretmeni olarak çalışabileceklerdir. Ülkemizde sınıf öğretmeni açığı olduğu için iş bulma sorunu olmayacaktır.

Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Üstün zekâlıların, potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için, küçük yaşlardan itibaren, gereksinimleri doğrultusunda özel eğitime tabi tutulmaları gerektiğinin anlaşılması, bu alanda yetişmiş nitelikli eğitimcilere duyulan ihtiyacın artmasına yol açmıştır. Günümüzde bu alanda görev yapan nitelikli eleman sayısı, ihtiyacı karşılamaya yetmemektedir. Bu alanda çalışan eğitimcilere olan gereksinim önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.
Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Üst düzeyde soyut düşünme yeteneğine sahip olması
Matematik, Türkçe, Temel Bilimler ve Sosyal Bilimlere ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması
Düşüncelerini etkili bir biçimde aktarabilmesi
insanlarla iyi iletişim kurabilmesi ve çocukların duygularını anlayabilmesi
Çocukları sevmesi ve sabırlı, dikkatli, hoşgörülü olması
İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmesi
Kendini ve çevresindekileri geliştirme çabası içinde olması
Yeniliklere açık ve yaratıcı olması gerekir

İlgili aramalar: Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nasıl, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümünün geleceği nasıl, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü okuyan maaşı, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü iş bulabilirmi, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü dersleri zor mudur, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü kolay mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.