Uluslararası Para Fonu (IMF) Nedir Merkezi Nerededir, Görevleri Nelerdir?

Uluslararası Para Fonu (IMF) anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Uluslararası Para Fonu (IMF) Nedir, Uluslararası Para Fonu (IMF) Ne Anlama Gelir, Uluslararası Para Fonu (IMF) Ne Demektir, Uluslararası Para Fonu (IMF) Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Anlamı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Nedir Merkezi Nerededir, Görevleri Nelerdir
Esas olarak uluslararası para kurlarını dengede tutmak amacıyla kurulmuş, BM’ye bağlı özel kuruluş. Fon, 1944’te New Hampshire/Bretton Woods’da toplanan BM Para ve Maliye Konferansı’nda alınan kararlar uyarınca, 1945’te kuruldu. Macaristan’ın da katılmasıyla Mayıs 1982’de üye sayısı 146’ya çıktı, 1988’de ise 151’e ulaştı. Kuruluşun iki temel hedefi, dış ticaret ilişkilerinde doğabilecek dengesizlikleri önlemek ve çeşitli ulusal para kurlarında güveni sağlamaktır. Kuruluş antlaşması uyarınca, üyeler fona belli paylarla katılırlar. Bu payların 1/4’ü altınla, geri kalanı ulusal paralarla ödenir. Kuruluş 12 üyeden oluşan bir yönetim kurulu, bir müdür ve müdüre bağlı teknik ve idarî kadrolarca yönetilir. Yönetim kurulu üyelerinden 5’i Fon’da en büyük paya sahip 5 üye arasından seçilir. Oy hakkıysa üyelerin katılım payına göre belirlenir. Kuruluşundan beri örgütün üyesi olan Türkiye, katılım payını gerçekleştirdikten sonra, Fon’ca belirlenen koşullara uymak kaydıyla çeşitli zamanlarda kredi almış ve kullanmıştır. Fon’un sağladığı kredilerin ilk 1/4’lük bölümü ülkelerce serbest kullanılabilir. Ancak ondan sonraki dilimlerin kullanılabilmesi İMF’nin ülke ekonomisi üzerinde koyabileceği birtakım denetleyici kuralların uygulanmasıyla mümkündür.

Konu ile ilgili aramalar: Uluslararası Para Fonu (IMF) Nedir Uluslararası Para Fonu (IMF) ödev ara Uluslararası Para Fonu (IMF) kelime anlamı Uluslararası Para Fonu (IMF) sözlükte ara Uluslararası Para Fonu (IMF) ansiklopedi bilgi bankası ara Uluslararası Para Fonu (IMF) ne demek Uluslararası Para Fonu (IMF) neye denir

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.