Ukrayna Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti

Ukrayna anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Ukrayna Nedir, Ukrayna Ne Anlama Gelir, Ukrayna Ne Demektir, Ukrayna Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ukrayna ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ukrayna Anlamı

Ukrayna Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Ukrayna Cumhuriyeti’dir. Başkenti Kiev olan ülkenin nüfusu 48 055 439 kişi (2003) ve yüz ölçümü 603 700 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyet olan Ukrayna’nın para birimi Karbovanets, resmî dili Ukraynacadır. Halkın tamamı Hristiyan’dır.

Ukrayna Orta Avrupa’nın doğusunda, Karadeniz kıyısında yer alır. Komşuları kuzeyde Beyaz Rusya, doğuda Rusya, batıda Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneyde de Romanya ve Moldova’dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 2200$, zorunlu eğitim 8 yıl ve ortalama insan ömrü de 66,5 yıldır.

Ülkenin başlıca kentleri Kiev, Lutsk, Çernobil ve Yalta’dır. En büyük kenti, başkent Kiev olan ülkenin başlıca dağları Karpat dağları ve Hoverla Dağı (2061 m)’dır. Başlıca ırmaklarıysa Bug, Tuna, Dinyepr, Desna, Donest ve Pripet ırmağıdır. Ukrayna’da üç büyük göl vardır; bunlar Kiev Gölü, Kremencung Gölü ve Kahovka Gölü’dür. Ülke topraklarının çoğu verimli plâtolar ve düzlüklerle kaplıdır. Karpatlar bölgesi dağlıktır.

Kışları çok soğuk olmayan, yazları sıcak ve yağışlı bir kara iklimi hüküm sürer. Ukrayna bozkır bölgesinde yer alır. Doğal bitki örtüsü buğdaygillerle kaplı çayırdır. Ülkenin doğal kaynakları başta demir cevheri olmak üzere kömür, manganez, doğal gaz, yağ, tuz, sülfür, grafit, titanyum, magnezyum, kaolin, nikel, cıva ve kerestedir. Ülkede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri tahıl, mısır, buğday, şeker pancarı ve ayçiçeğidir. Hayvancılık sığır ve domuz yetiştiriciliğiyle sınırlıdır. Ukrayna’da kömür, makine yapımı, demir-çelik, kimya ve besin -özellikle şeker- endüstrileri gelişmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Ukrayna Nedir Ukrayna ödev ara Ukrayna kelime anlamı Ukrayna sözlükte ara Ukrayna ansiklopedi bilgi bankası ara Ukrayna ne demek Ukrayna neye denir

Ukrayna ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.