Truman Doktrini Nedir

Truman Doktrini anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Truman Doktrini Nedir, Truman Doktrini Ne Anlama Gelir, Truman Doktrini Ne Demektir, Truman Doktrini Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Truman Doktrini ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Truman Doktrini Anlamı


12 Mart 1947’de ABD hükümeti tarafından yayımlanan başkanlık bildirgesinde savunulan görüşlerin tümü. Bildirge, “komünist ayaklanma tehdidiyle karşı karşıya olan Yunanistan’a ve Akdeniz’deki Sovyet yayılmacılığıyla tehdit edilen Türkiye’ye” ivedi ekonomik ve askerî yardım yapılmasını öngörüyordu. II. Dünya Savaşı’nı izleyen soğuk savaş döneminde, İngiltere, Sovyet tehdidi altında gördüğü Akdeniz ülkelerine artık yardım yapamayacağını açıkladı. Başkan Harry S. Truman’ın bu konudaki mektubunu dikkate alan ABD Kongresi, söz konusu amaç için 400.000.000 dolarlık bir ödenek ayrılmasına karar verdi. Bu karar, ABD dış politikasında yeni bir dönemin başlangıcını belirledi.

Konu ile ilgili aramalar: Truman Doktrini Nedir Truman Doktrini ödev ara Truman Doktrini kelime anlamı Truman Doktrini sözlükte ara Truman Doktrini ansiklopedi bilgi bankası ara Truman Doktrini ne demek Truman Doktrini neye denir

Truman Doktrini ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.