Tonga Nedir Nerededir

Tonga anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Tonga Nedir, Tonga Ne Anlama Gelir, Tonga Ne Demektir, Tonga Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tonga ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tonga Anlamı

Tonga Nedir Nerededir
Resmî adı Tonga Krallığı’dır. Başkenti Nuku’alofa, nüfusu 109 959 (2000) kişidir. Yüz ölçümü 750 km2 olan Tonga’nın yönetim biçimi Meşrutî Monarşi’dir. Para birimi Pa’anga, resmî dili Tanga dili ve İngilizcedir.

Dini Hristiyanlık olan Tonga, Güney Büyük (Pasifik) Okyanusu’nun batı kesiminde bir adalar topluluğudur. En yakın komşuları, batıda Fiji, güneyde Yeni Zelânda’dır. Kişi başına düşen ulusal gelir, 1999 yılına göre, 1289 $’dır.

Zorunlu eğitim süresi 8 yıl olan Tonga’da ortalama ömür 68 yıldır. Başlıca kentleri; Nuku’alofa, Neiafu ve Pangai’dır. Otuz altı adasında yerleşme bulunan, 169 adayı kapsayan Tonga’da, adalar iki zincir hâlinde kuzey-güney doğrultusunda uzanır.

Sıcak bir iklime sahip olan adalar bol yağış alır. Sık bir bitki örtüsüyle kaplı olan ülkede Hindistan cevizi ve muz gibi tropik ürünler yetişir. Başlıca doğal kaynağı balıktır ve endüstrisi turizm alanında gelişmiştir

Konu ile ilgili aramalar: Tonga Nedir Tonga ödev ara Tonga kelime anlamı Tonga sözlükte ara Tonga ansiklopedi bilgi bankası ara Tonga ne demek Tonga neye denir

Tonga ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.