Togo Devleti Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti

Togo Devleti anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Togo Devleti Nedir, Togo Devleti Ne Anlama Gelir, Togo Devleti Ne Demektir, Togo Devleti Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Togo Devleti ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Togo Devleti Anlamı

Togo Devleti Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Togo Cumhuriyeti’dir. Başkenti Lome, nüfusu 5 262 611 (2000) kişidir. Yüz ölçümü 56 790 km2 olan Togo’nun yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi CFA frangı ve resmî dili Fransızcadır.

Halkın %70′i geleneksel dinlere mensup, %20’si Hristiyan ve %10′u Müslümandır. Batı Afrika’nın güney kıyılarında yer alan Togo, batıda Gana, kuzeyde Burkina ve doğuda Benin ile komşudur. Kişi başına düşen ulusal gelir 1999 yılına göre 1700 $’dır.

Zorunlu eğitim süresi 6 yıl olan Togo’da ortalama ömür 55 yıldır. Başlıca kentleri; Lome, Sokode, Palime, Bassar, Atakpame, Dapaong ve Aneho’dur.
En uzun akarsuyu Mono Irmağı’dır.

Güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan bir dizi tepe, ülkeyi iki düzlüğe ayırır. Genel olarak tropikal iklim egemendir. Güneyde sıcak ve nemli, kuzeyde yarı kurak iklim görülür. Sık tropik ormanlarla kaplı güney bölgesi dışında doğal bitki örtüsü savanlardır. En önemli doğal kaynağı fosfattır.

Ülkede yetişen tarım ürünleri kahve, kakao, mısır ve pirinçtir. Endüstrisi; tekstil ve ayakkabı alanlarında gelişmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Togo Devleti Nedir Togo Devleti ödev ara Togo Devleti kelime anlamı Togo Devleti sözlükte ara Togo Devleti ansiklopedi bilgi bankası ara Togo Devleti ne demek Togo Devleti neye denir

Togo Devleti ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.