Tıp Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgiler
Tıp Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Tıp bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Tıp bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Tıp Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Tıp Bölümü Hakkında Bilgiler, Tıp Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Tıp Bölümü Nedir?

İnsanların sağlığını koruma ve sağlık koruma yöntemlerini geliştirme, hastalık ve sakatlıkları iyileştirme alanında çalışacak ve araştırma yapacak sağlık personelini (hekim) yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür.

Faaliyet Alanları:

Tıp doktorluğu diploması alan bir kişi “Pratisyen Doktor” unvanını alır. Tıp doktoru diplomasını alan bir kişi ÖSYM tarafından yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (TUS) başarılı olduğu takdirde Dâhiliye, Nöroloji, Göz Hastalıkları, Ortopedi, Kadın doğum vb. alanlarda uzmanlaşabilirler.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Hekim ve sağlık personelinin sayısının yetersiz olması ve yurt genelinde dengesiz dağılımı yüzünden sağlık hizmetlerinde istenen gelişme sağlanamamaktadır. Pratisyen ya da uzman hekim olarak iyi yetişmiş tıp doktorlarına büyük ihtiyaç vardır. Devlet ve özel hastaneler, klinik vb. sağlık kuruluşlarında pratisyen / uzman hekim olarak çalışabilecekleri gibi, uzman hekimler özel muayehanelerini açabilirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Ülkemizin sağlık personeline özellikle hekime olan ihtiyacı gittikçe artmaktadır. Geçerliliğini ve popülerliliğini koruyacak bir meslek dalıdır.

Tıp Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı :

Beyin – el koordinasyonunun yüksek olması

Gerektiğinde hızlı ve doğru karar verebilmesi

Fen bilimleri, anatomi ve fizyolojiye ilgi duyması

Bilimsel araştırma merakı olması

Dikkatli, dikkatini bir noktada yoğunlaştırabilmesi

Sorumluluk duygusu yüksek olması

İnsan ihtiyaçlarına karşı duyarlı, anlayışlı olması

İletişim becerisinin yüksek olması

Yoğun ve yorucu mesai saatlerine uyum sağlayabilmesi

İnsanlara yardım isteğinin güçlü olması gerekir.
İlgili aramalar: Tıp Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Tıp Bölümü Hakkında Bilgiler, Tıp Bölümü Nasıl, Tıp Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Tıp Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Tıp Bölümünün geleceği nasıl, Tıp Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Tıp Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Tıp Bölümü okuyan maaşı, Tıp Bölümü iş bulabilirmi, Tıp Bölümü dersleri zor mudur, Tıp Bölümü kolay mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.