Teorem Nedir

Teorem anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Teorem Nedir, Teorem Ne Anlama Gelir, Teorem Ne Demektir, Teorem Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Teorem ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Teorem Anlamı


P önermesinin doğruluk değerinin (1) olması hâlinde p ? q gerektirmesine verilen ad. Teoremde p önermesi “hipotez”, q önermesi de “hüküm” adıyla anılır ve hem hipotez hem de hüküm birer doğru önermedir. Örneğin p=A,B,C, ABC üçgeninin iç açılarıdır; q = ^A+ ^B + ^C = 180°’dir. Önermelerinde p ? q teoremi sözle “A, B ve C üçgeninin iç açıları ise, toplamları 180°’dir” biçiminde ifade edilir. Teorem, ispata muhtaç önermedir. İspat için tanım, aksiyom ya da başka teoremlerden yararlanılır. İspat yolu genellikle p=1’den hareketle q=1 olduğunu göstermektir. Kimi zaman q?1 varsayarak p=1 olduğu bulunur ve gerçekte p=1 olduğuna göre q?1 olamaz denerek teorem ispatlanır.

Konu ile ilgili aramalar: Teorem Nedir Teorem ödev ara Teorem kelime anlamı Teorem sözlükte ara Teorem ansiklopedi bilgi bankası ara Teorem ne demek Teorem neye denir

Teorem ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Teorem Nedir” için bir yorum

  • 07 Aralık 2015 tarihinde, saat 09:41
    Permalink

    İspatlanabilir önermelere teorem denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.