Tekerlek Nedir Ne Zaman İcat Edildi?

Tekerlek anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Tekerlek Nedir, Tekerlek Ne Anlama Gelir, Tekerlek Ne Demektir, Tekerlek Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tekerlek ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tekerlek Anlamı

Tekerlek Nedir Ne Zaman İcat Edildi Edilmiştir

Merkezinden geçen bir milin çevresinde dönen, sert ve sağlam bir malzemeden yapılmış dairesel alet.

İnsanlığın en önemli buluşlarından olan tekerlek, Cilâlı Taş Devrinde bulunmuştur. Bu döneme kadar, ağır yükler kızaklarla ya da odunlar üzerinde çekilerek taşınıyordu. Önceleri buğday öğütmek için kullanılan tekerlek, daha sonra evcilleştirilen büyükbaş hayvanların çektikleri arabaların tekerlekleri oldu. Çark ve tekerlekle denetimli dönme hareketi elde edilebildiğinden, makine tasarımlarında tekerleklerden yaygın olarak yararlanıldı. Yinelemeli işlemleri gerçekleştirmek üzere geliştirilen buharlı döner makineler, Endüstri Devriminde de büyük rol oynadı. Bu evrim bisiklet, motosiklet ve otomobillerin doğmasını sağladı.

Konu ile ilgili aramalar: Tekerlek Nedir Tekerlek ödev ara Tekerlek kelime anlamı Tekerlek sözlükte ara Tekerlek ansiklopedi bilgi bankası ara Tekerlek ne demek Tekerlek neye denir

Tekerlek ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.