Tandır Ekmeği Tarifi ve Nasıl Yapılır? | Yemek Tarifleri

Tandır Ekmeği tarifi nasıl yapılırTandır Ekmeği tarifini ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz için bu yazıyı ekledik. Çoğu ziyaretçimden gelen Tandır Ekmeği nasıl yapılır sorusuna karşılık; makalemizde gerekli bilgileri, malzemelerini ve yapılışını bulabilirsiniz.

Makalenin üst bölümünde Tandır Ekmeği Tarifi için malzemeler listesini; yazının alt bölümünde ise yapılışını bulabilirsiniz…

Tandır Ekmeği İçin Gerekli Malzemeler:

Yeteri Kadar Un
Su
Tuz
Maya

Tandır Ekmeği Yapılışı ve Nasıl Yapılır?

Büyükçe bir kabın içine yarım torba un dökülür ,tuz bir avuç kadar, maya ise bir yemek kaşığı kadar atılır. Daha sonra yavaş yavaş ılık su dökülür ve yoğrulur hepsini ıslatıldıktan sonra asıl yoğrulma işlemi başlar, bir saate yakın yoğrulduktan sonra kıvamına gelir. Kıvamına gelen hamur üstü düzeltilir, hafiften un serpilir ve üzeri örtülür. Kıvamına gelinceye kadar iki veya üç saat beklenir kıvamına gelince tandıra götürülür.
Genellikle iki veya üç kadın tarafından yapılır. Birisi yun yumağı büyüklüğünde hamur yapar, öbürü loş haline gelinceye kadar hamuru açar, üçüncüsü ise mezrik ile tandıra vurur. Beş dakika yufkalar tandırda bırakılır. Kızarınca koparılır ve ekmek hazırdır. Uzun bir süre tazeliğini kaybetmeyen bir ekmektir.

Konu ile ilgili aramalar: Tandır Ekmeği tarifi nasıl yapılır, Yapılışı, en güzel denenmiş tarif, en lezzetli Tandır Ekmeği tarifi, öğrenci yemeği Tandır Ekmeği tarifi, nasıl yaparım, kaç dakika saat sürer, ne kadar zamanda pişer, Tandır Ekmeği içine ne konur, içindekiler, nasıl doğranır Tandır Ekmeği yapmak zormu, misafir için Tandır Ekmeği
TARIFİ NASIL BULDUNUZ VEYA DENEDİNİZ Mİ? AŞAĞIDAN YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.