Stoma Nedir Görevi Nerelerde Bulunur?

Stoma anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Stoma Nedir, Stoma Ne Anlama Gelir, Stoma Ne Demektir, Stoma Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Stoma ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Stoma Anlamı

Stoma Nedir Görevi Nerelerde Bulunur

Yüksek bitkilerin atmosferle temasta olan dış yüzeyleri, hücre arası boşlukları olmayan epidermis dokusuyla örtülüdür. Bitkilerde, dış ortamdaki gazlarla, bitkinin fizyolojik faaliyeti sonunda oluşan ve epidermis altındaki hücre arası boşluklarda biriken bazı gaz ve su buharının değişimini sağlamak amacıyla epidermiste stoma (gözenek) adı verilen açıklıklar bulunur. Stoma, aralarında por (stoma açıklığı) bulunan birbirine bağlı iki stoma hücresi (kilit hücresi, bekçi hücresi)nden oluşur.

Stoma hücrelerinin şekli fasulye tanesine benzer. Stoma hücrelerinin etrafında genellikle 4 tane, büyüklük ve şekil bakımından diğer epidermis hücrelerinden farklı olan hücreler bulunur; bunlara yardımcı hücreler ya da komşu hücreler denir.

Konu ile ilgili aramalar: Stoma Nedir Stoma ödev ara Stoma kelime anlamı Stoma sözlükte ara Stoma ansiklopedi bilgi bankası ara Stoma ne demek Stoma neye denir

Stoma ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

One thought on “Stoma Nedir Görevi Nerelerde Bulunur?

  • 26 Kasım 2013 tarihinde, saat 16:33
    Permalink

    çok güzel olmuş çok da iyi olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.