Sperm Nedir

Sperm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sperm Nedir, Sperm Ne Anlama Gelir, Sperm Ne Demektir, Sperm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sperm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sperm Anlamı


Erkek üreme hücresi. Spermatazoyit de denir. Genetik materyalinde kromozom sayısı yarıya indirilmiştir. Kural olarak tüm canlılardaki sperm hücreleri kamçı yardımıyla hareket eder. Hareket etmesinin nedeni yumurta hücresini bularak döllemektir.

Her canlıdaki sperm hücresinin tipi değişik olmakla birlikte, bir baş bir de kuyruk kısmı vardır. Baş kısmı genetik materyali taşır. Uç kısmında yumurta hücresinin zarını eritmek üzere özelleşmiş bir kimyasal madde bulunur. Kuyruk ve baş kısmı boyun bölgesiyle birbirine bağlanır. Burası kuyruğun hareket etmesi için gerekli enerjiyi sağlamak amacıyla bol miktarda mitokondri taşır.

Memelilerde testis içerisindeki spermatogonialar, ergenlik çağında mayoz bölünme ile kromozom sayılarını yarıya indirirler. Bunlar ise olgunlaşarak spermatozoaları meydana getirir. İnsanda spermatogoniumdan spermatozoon oluşumuna kadar ortalama olarak 74 gün geçer.

Konu ile ilgili aramalar: Sperm Nedir Sperm ödev ara Sperm kelime anlamı Sperm sözlükte ara Sperm ansiklopedi bilgi bankası ara Sperm ne demek Sperm neye denir

Sperm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir