Sosyal Hizmet Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgiler
Sosyal Hizmet Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Sosyal Hizmet bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Sosyal Hizmet bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Sosyal Hizmet Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Sosyal Hizmet Bölümü Hakkında Bilgiler, Sosyal Hizmet Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Sosyal Hizmet Bölümü Nedir?

Ekonomik, sosyal ve kültürel yönden sıkıntı içinde bulunan kişi, grup ve toplulukların sorunlarını tanımaları, çözümlemelerinde sahip oldukları olanakları kullanmaları, çevredeki olanakları araştırmaları ve yararlanmaları için yardım etme yöntemleri konularında eğitim ve araştırma yapan bir bölümdür.

Çalışma Alanları:

Mezunlar, görev aldıkları kurumlarda yönetici, planlayıcı, araştırıcı ve uygulayıcı olarak çalışırlar. Sosyal Çalışmacı “Sosyal Hizmet Uzmanı” unvanı ile, korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar, sakatlar, suçlular, yoksullar, hastalar, işsizler gibi grupların sorunlarının çözümü, bu sorunların toplumsal olarak engellenmesi ve çözülmesi için, kurumlar aracılığıyla ve toplum kaynaklarından yararlanarak çalışmalar yapar. Sosyal ve ekonomik yoksulluk içinde bulunan yaşlıların huzurevlerine yerleştirilmeleri ve bakımlarının sağlanması; kimsesiz çocukların koruyucu ailelere veya yetiştirme yurtlarına yönlendirilmeleri; yoksulluk içinde olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişi veya aileler ile gelişmede geri kalmış kırsal alanlarda ve gecekondu bölgelerindeki insanların ihtiyaçlarının saptanması ve giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması ve bu hizmetlerin uygulanması için kaynak sağlanması konularında çalışırlar.

Mezunlar; Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, SSK’da, İş ve İşçi Bulma Kurumu’nda, DPT’de, sosyal hizmet il müdürlüklerinde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, çocuk bakım yurtlarında, kreş ve gündüz bakımevlerinde, yetiştirme yurtlarında, hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, ruh sağlığı kurumlarında, huzurevi ve dinlenme yurtlarında, cezaevleri ve çocuk ıslahevlerinde, körler ve sağırlar okullarında, emniyet müdürlüklerinin çocuk bürolarında, nüfus planlaması ile ilgili kuruluşlarda çalışabilirler. Ayrıca mezunların özel kreş ve gündüz bakımevi, huzurevi açma hakları da vardır.

Sosyal Hizmet Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Dünyada yaşanan ekonomik ve sosyal sorunların her geçen gün artması, bu alanda çalışacak uzmanlara olan ihtiyacı da artıracaktır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Kişisel ve toplumsal sorunlara ilgi duyması
Düşüncelerini başkalarına açıkça anlatabilmesi ve ikna kabiliyetinin yüksek olması
Başkalarının duygularını anlayabilmesi
İnsanların refahına ilgi duyması ve insanlara yardım etmekten hoşlanması
Liderlik özelliklerine sahip olması gerekir.
İlgili aramalar: Sosyal Hizmet Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Sosyal Hizmet Bölümü Hakkında Bilgiler, Sosyal Hizmet Bölümü Nasıl, Sosyal Hizmet Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Sosyal Hizmet Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Sosyal Hizmet Bölümünün geleceği nasıl, Sosyal Hizmet Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Sosyal Hizmet Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Sosyal Hizmet Bölümü okuyan maaşı, Sosyal Hizmet Bölümü iş bulabilirmi, Sosyal Hizmet Bölümü dersleri zor mudur, Sosyal Hizmet Bölümü kolay mı

Sosyal Hizmet Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri” için 3 yorum

 • 02 Kasım 2012 tarihinde, saat 08:50
  Permalink

  inş

 • 25 Ekim 2012 tarihinde, saat 13:08
  Permalink

  olursunuz inş

 • 18 Ağustos 2012 tarihinde, saat 04:22
  Permalink

  bende bu bolume kayıt kayıt yapmayı dusunuyorum. Umarım ınsanlara yardımcı olabılırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.