Solaklar Zeki Olur mu?

Solaklık ve zeka, Solaklar Zeki Olur mu, solaklar ünlüler

Yapılan son araştırmalara göre solaklar, sağlak olan mevkidaşlarına nazaran yüzde 10-15 arası daha çok kazanıyor. Time’ın araştırması hiç şaşırtıcı değil, çünkü zekasını nakite çevirebilen ve dünyayı değiştiren Microsoft’un sahibi Bill Gates ve Apple’ın kurucusu Steve Jobs ile dünyanın en ünlü televizyoncusu sayılan Oprah Winfrey de birersolak. Dünya zenginler listesindeki solakların oranı genel nüfustaki solak oranından daha fazla.

Solak sporcular da daha başarılı. Örneğin olimpiyatlara katılan eskrimcilerin çoğu solak. Mesela 21 yaşındaki ünlü eskrim şampiyonu Race Imboden solak. Amerika’da çok önemli bir spor olan beyzbol oyuncularının da yüzde 25’i solak. Mesela Ken Griffey. Kendisi sol elle sağlam atışlar yaptığı için takdir gören bir insan. Futbolcular içinde de efsanelerin birçoğu solak. Pele, Messi ve Maradona da solak. Türk futbolunun en yetenekli oyuncularından Sergen Yalçın da sol ayağının maharetiyle biliniyor.

Solaklar otomobil kullanmada da başarılı. Automobile Association Developments’ın yaptığı bir araştırmaya göre ehliyet sınavlarını solaklar, sağ elini kullananlara göre yüzde 57 oranında daha başarılı.

Solaklar, el becerisi gerektiren işlerde de sanılan aksine başarılı oluyor. Bowling’de sağ tarafa geçerek atış yapmak daha hızlı ve kolay olduğu için, solaklar bu anlamda büyük avantaj sahibi.

Yemek yerken aynı zamanda görgü kurallarına da uymamız şart. Bu anlamda sağ elle çatal veya kaşık tutanlar aslında daha zor bir iş yapıyor. Mesela, sağ elle yemek yiyenler genellikle eti solla kesip sonra değiştirerek sağ elle yiyor. Solakların ise böyle bir derdi yok. Yani daha şanslılar. Dolayısıyla da doğuştan kibarlar…

Solakların beyni siyaset sanatında da kendini gösteriyor. ABD tarihindeki başkanların en başarılıları da solaktı. Son dört başkandan üçü solak. Barack Obama, Bill Clinton, George W. Bush, Gerald Ford ve Harry Truman en ünlü solak başkanlar.

Ünlüler diyarında da solak olmanın başka bir güzelliği var. Birkaç senedir gerçek anlamda altın çağını yaşayan Jennifer Lawrence da bir solak.

Dikkatli gözlerden kaçmasın. Dünyanın en güzel kadınlarından biri olarak gösterilen Scarlett Johanssonn da solak.

Ünlü Solaklar Kimler Peki?

Nicole Kidman, Angelina Jolie, Julia Roberts ve Tina Fey gibi ünlü ve güzel kadınların da solak oldukları için ayrı bir karizmaları bulunduğunu es geçmemeliyiz.

Hollywood’un ünlü erkekleri arasında da solaklar baş köşede. Mesela Jim Carrey, Tom Cruise, Charlie Chaplin, Robert De Niro, Morgan Freeman.

Solaklar aynı zamanda müzik dünyasını da sallamış insanlar. Kendileri için özel enstrümanlar üretilir, onlar da bu tasarımları gerçek anlamda ‘konuştururlar’. Jimi Hendrix’i gitarsız hayal edebiliyor musunuz? Ya da Kurt Cobain’in o ünlü sahnesini? Biz de edemiyoruz. Hendrix bir solaktı. Cobain de…

Diğer ünlü solak müzisyenler içinde ise Paul McCartney, Justin Bieber, Eminem, Ricky Martin ve Sting’i sayabiliriz.

Solaklar spoda, sinemada, müzikte olduğu gibi kreatif alanlarda da çok başarılı bulunuyor. Mesela The Simpsons’ların çizeri Emmy ödüllü karikatürist Matt Groening de bir solak. Dolayısıyla Bart Simpson da bir solak…

Yararlanılan Kaynaklar: Wikipedia, Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.