Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgiler
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Bilgiler, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir?

Bu bölümlerde, Avrupa Birliği, ekonomi, politika, demokratikleşme, insan hakları, toplumsal cinsiyet ve kimlik politikaları gibi meselelerle birlikte, dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası sistemin tarihi, geçirdiği evreler, sistemin siyasi, ekonomik ve hukuksal yapısı, işleyişi gibi konularda, Türkiye’nin bu sistem içindeki yerine ve dış ilişkilerine ağırlık verilerek eğitim ve araştırma yapılır.

Çalışma Alanları:

Mezunlar, açılan sınavlarda başarı gösterirlerse, diplomasi alanında çeşitli unvanlarla görev alırlar. Diplomat, devletin, bir başka ülkedeki temsilcisi olup, kendi ülkesi ile gönderildiği ülke arasındaki ilişkileri yürütür. Temsil görevini yürüttüğü ülkenin hükümeti ile kendi hükümeti arasındaki diplomatik ilişkileri düzenler. Mezunlar ayrıca, kamu ve özel sektör kuruluşlarında, siyasi partilerde, sivil toplum örgütlerinde, kamuoyu araştırma şirketlerinde, medyada ve BM, Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütlerde çalışabilirler ve farklı kademelerde yönetici olarak da görev yapabilirler. Yerel ve uluslararası bankalarda ti- cari işlemler yürütürler.

Bu bölümlerden mezun olanların çalışabilecekleri alanlar oldukça çeşitlidir. En önemli çalışma alanları arasında başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi devlet daireleri, özel şirketler, çeşitli kitle haberleşme kuruluşları ve uluslararası bankalar sayılabilir. İyi bir donanıma sahip olmak ve yabancı dil bilmek iş bulma olanağını artırır.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

İlgilendiği konuların toplumsal yapılarla ilgili olması ve disiplinler arası niteliğin ön plana çıkması bu bölümün önemini arttırmıştır. Bu nedenle, iyi bir donanıma sahip olan mezunların gelecekte de iş bulma olanağı yüksek olacaktır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:
Tarih, Sosyoloji, Psikoloji, Hukuk ve Ekonomi alanlarına ilgi duyması
Düşüncelerini söz ve yazı ile etkin bir şekilde ifade edebilme yeteneğine sahip olması
Yorum yapması ve değerlendirebilme gücüne sahip olması gerekir.
İnsan ilişkilerinde başarılı olması
En az bir yabancı dil bilmesi
Temsil niteliğine ve genel kültüre sahip olması
İlgili aramalar: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Bilgiler, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nasıl, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünün geleceği nasıl, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü okuyan maaşı, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü iş bulabilirmi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü dersleri zor mudur, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü kolay mı

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri” için bir yorum

  • 29 Haziran 2014 tarihinde, saat 21:04
    Permalink

    ben de yeni yeni tanımaya başladım tercihlerimde bu bölümü düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.