Sipariş İptali Nasıl Yapılır – Alınan Malın İadesi

siparis iptaliSipariş İptali Nasıl Yapılır, Alınan Malın İadesi, Sipariş İptali hakkı

Sipariş İptali ile ilgili araştırmalarımı sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar. Yaygın inanışın aksine tüketicilerin mesafeli satış/kapıdan satış yoksa ve ayıp da söz konusu değilse, malı iade veya değiştirme hakkı YASAL OLARAK yoktur.

Ancak ticari pazarlama stratejilerinin bir sonucu olarak pekçok ticari işletme zaman zaman bu konuda tüketicilere anlayış gösteriyor. Bu yasal bir zorunluluk olmayıp, ticari işletmenin inisiyatifinden kaynaklanan bir durumdur ve bu inisiyatif göstermeyen ticari işletmelere de uygulanacak yasal bir yaptırım yoktur. Tüketici olarak bir daha onlardan alışveriş yapmama özgürlüğünüzü kullanabilirsiniz tabii.

Öte yandan eğer bir ticari işletme yasal bir zorunluluğu olmamasına rağmen tüketicilere herhangi bir suretle (mağazada duyuru, ilan, reklam vs.) böyle bir taahhüdde bulunmuşsa, o zaman 4077 sayılı yasa gereği değil ama borçlar kanunu gereğince icabı ile bağlı olacağından bu işletmelere karşı böyle bir talepte bulunabilir.

Yani anlaşılan o ki; ürünü arıza türü nedenleri hariç keyfi iadesi ve iptali sadece firmanın insiyatifine kalmıştır.

Sonuç olarak ürün alırken mutlaka firmanın satış sözleşmesini dikkatli okumalı ve güvenilir yerlerden alışveriş yapmalısınız…

Konu ile ilgili aşağıdan yorum yazabilirsiniz…

Sipariş İptali Nasıl Yapılır, Alınan Malın İadesi, Sipariş İptali hakkı, kanuni dayanağı kanunu ile ilgili bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.