Sigara Nedir

Sigara anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sigara Nedir, Sigara Ne Anlama Gelir, Sigara Ne Demektir, Sigara Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sigara ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sigara Anlamı


Özel ince kâğıtla silindir şeklinde sarılan kıyılmış tütüne verilen ad. 1830 yıllarında ortaya çıktı. Önceleri elle sarılarak yapılıyordu. 1861-1875 yılları arasında makinelerle yapılmaya başlandı. Decouflé adlı bir Fransız tarafından yapılan sigara makinesi 1880’de Fransız Tekel İdaresi tarafından kabul edildi. Makineler, önceleri dakikada ancak 600-800 sigara sarabilecek kapasitedeydi. Günümüzde bu rakam çok daha artmıştır. Sigaralar, 10, 20, 50 tanelik paketlerle satışa çıkarılmaktadır. Paketleme işi de makinelerle yapılmaktadır. İlk paketleme makineleri 1905’te Fransa’da kullanıldı. Günümüzde dakikada 120 paket yapabilen makineler vardır. Tütün, ilk olarak Amerikalı yerliler tarafından kullanılmıştır. Amerika’nın keşfinden sonra Avrupa’ya getirilen tütün kısa zamanda büyük ticarî değer kazandı. Türkiye’de ise 1605 yılından itibaren kullanılmaya başlandı. İlk zamanlar tütünün içilmesi önlenmek istendi ve bunun için çeşitli yasaklar konuldu. IV. Murat döneminde tütün kullananlara ölüm cezası bile verildi. Ama yasaklar tütün tiryakiliğinin önüne geçemedi. Türkiye’de sigara yapımına resmen 1864’te başlandı. Bu tarihte sigara yapımı bir Fransız şirketi olan “Memaliki Şahane Dühanları Müşterekül Menfaa Reji”nin imtiyazına verildi. Fransız şirketine tanınan imtiyaz 1923 yılına kadar sürdü. 30 Temmuz 1924 tarihli bir Bakanlar Kurulu kararnamesiyle şirketin imtiyazına son verildi ve 1930 yılında çıkarılan 1701 sayılı kanunla İnhisarlar İdaresi (Tekel) kuruldu. 1986’ya kadar devlete ait olan sigara üretimi ve dışalımı tekeli 28 Mayıs 1986’da serbest bırakılmıştır. Böylece yerli ve yabancı özel kesime de Türkiye’de sigara fabrikaları kurma ve sigara dışalımı yapma hakları tanınmış oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Sigara Nedir Sigara ödev ara Sigara kelime anlamı Sigara sözlükte ara Sigara ansiklopedi bilgi bankası ara Sigara ne demek Sigara neye denir

Sigara ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

4 thoughts on “Sigara Nedir

 • 18 Ekim 2013 tarihinde, saat 09:28
  Permalink

  bnce de hiç başlamayın

 • 12 Temmuz 2013 tarihinde, saat 07:06
  Permalink

  bencede hiç başlamamak

 • 12 Aralık 2012 tarihinde, saat 15:27
  Permalink

  sigaraya hiç başlamayın

 • 18 Ekim 2012 tarihinde, saat 00:38
  Permalink

  sigara hayatta yapacagın en büyük yanlış ve hatadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.