Sıbyan Mektebi Nedir

Sıbyan Mektebi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sıbyan Mektebi Nedir, Sıbyan Mektebi Ne Anlama Gelir, Sıbyan Mektebi Ne Demektir, Sıbyan Mektebi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sıbyan Mektebi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sıbyan Mektebi Anlamı


Osmanlılarda ilköğretim kurumlarına verilen ad. Genellikle mahalle camilerinin ve mescitlerinin yanında ve bazı yerlerde özel olarak hayırsever kimseler tarafından yaptırılır ve yönetimleri de yaptıranlar tarafından kurulan özel vakıflarca sağlanırdı. Ayrıca hükümdarlar ya da vezirler tarafından yaptırılmış büyük camilerin ya da külliyelerin de birer sıbyan mektebi bulunurdu. Öğretmenler medrese öğrenimi görmüş kimselerdi. Çocuklar 4-5 yaşlarındayken “amin alayı” denen bir törenle mektebe başlatılırdı. Bu mekteplerin amacı çocuğa Kuran okumayı, yazı yazmayı, dört işlemin kurallarını öğretmek, dinî görevlerin gerektirdiği basit bilgileri vermekti.

Konu ile ilgili aramalar: Sıbyan Mektebi Nedir Sıbyan Mektebi ödev ara Sıbyan Mektebi kelime anlamı Sıbyan Mektebi sözlükte ara Sıbyan Mektebi ansiklopedi bilgi bankası ara Sıbyan Mektebi ne demek Sıbyan Mektebi neye denir

Sıbyan Mektebi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.