Sibirya Nedir Nerededir

Sibirya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sibirya Nedir, Sibirya Ne Anlama Gelir, Sibirya Ne Demektir, Sibirya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sibirya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sibirya Anlamı

Asya’nın kuzeyinde bir bölge. Yüz ölçümü yaklaşık olarak 13 milyon km2dir. Kuzeyinde Kuzey Buz Denizi, doğusunda Büyük Okyanus, güneyinde Amur Irmağı ve Orta Asya Dağları, batısında Ural Dağları yer alır.

Bölgenin batı kesimi daha engebeli, küçüklü büyüklü göller ve sıra dağlarla kaplıdır. Sert bir kara iklimine sahiptir. Kışlar çok soğuk ve uzun geçer. Büyük düzlükler orman ve steplerle kaplıdır. Kuzeydoğudaki Verhoyansk, dünyanın en soğuk yeri olarak kabul edilir. Son yıllarda özellikle bölgenin batısı önem kazanmış, başlıca tarım ve endüstri alanlarından biri hâline gelmiştir. Zengin kömür ve demir yataklarına sahiptir.

Konu ile ilgili aramalar: Sibirya Nedir Sibirya ödev ara Sibirya kelime anlamı Sibirya sözlükte ara Sibirya ansiklopedi bilgi bankası ara Sibirya ne demek Sibirya neye denir

Sibirya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.