Şehrengiz Nedir

Şehrengiz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Şehrengiz Nedir, Şehrengiz Ne Anlama Gelir, Şehrengiz Ne Demektir, Şehrengiz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şehrengiz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şehrengiz Anlamı


Bir kentin güzellerini betimlemek amacıyla yazılmış yapıtların genel adı. Sözcük “şehir karıştıran” anlamına gelir. Şehrengizde, şair, kısa bir münacatla esere başlar. Namazı niyazı ve bütün dinî görevleri unuttuğunu, güzellere tutulduğunu, bu yüzden suç işlediğini söyleyerek Tanrı’ya yalvarır. Sonra bulunduğu şehri betimleyerek maksada girer. Şehrin güzellerini, adlarına ya da sanatlarına uygun cinaslar yaparak birkaç beyit içinde birer tablo hâlinde çizer. En sonunda “Hatime” başlıklı bir parça ile yapıtını bitirir.

Konu ile ilgili aramalar: Şehrengiz Nedir Şehrengiz ödev ara Şehrengiz kelime anlamı Şehrengiz sözlükte ara Şehrengiz ansiklopedi bilgi bankası ara Şehrengiz ne demek Şehrengiz neye denir

Şehrengiz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.