Şehremini Nedir Görevi

Şehremini anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Şehremini Nedir, Şehremini Ne Anlama Gelir, Şehremini Ne Demektir, Şehremini Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şehremini ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şehremini Anlamı


Osmanlı İmparatorluğu’nda Tanzimat dönemine kadar devlete ait sarayların ve devlete ait binaların bakım ve onarımından, saraylarla ilgili alım ve satımlardan, saray görevlilerinin aylıklarının ödenmesinden sorumlu olan kimse. Tanzimat’a kadar şehreminleri yüksek rütbeli memurlardan sayılırlar ve terfi etmeleri hâlinde defterdar olurlardı. Şehreminliğinin zamanla önemi kalmadı, 1831 yılında bu makam tümüyle kaldırıldı. Şehreminliği (Şehremaneti) 1854 yılında yeniden kuruldu. Ancak bu defaki görevi, belediye işleriyle ilgilenmekti. Bu bakımdan 1854 yılından itibaren şehreminleri bugünkü belediye başkanlarının işlevlerini yüklendiler. Şehreminleri, varlıklarını cumhuriyet devrine kadar sürdürdüler, cumhuriyet döneminde görev ve işlevlerini belediye başkanlarına devrettiler.

Konu ile ilgili aramalar: Şehremini Nedir Şehremini ödev ara Şehremini kelime anlamı Şehremini sözlükte ara Şehremini ansiklopedi bilgi bankası ara Şehremini ne demek Şehremini neye denir

Şehremini ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.