Sedan Savaşı Nedir

Sedan Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sedan Savaşı Nedir, Sedan Savaşı Ne Anlama Gelir, Sedan Savaşı Ne Demektir, Sedan Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sedan Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sedan Savaşı Anlamı


1870 Fransa-Prusya Savaşı’nın sonucunu belirleyen son çarpışma (1 Eylül 1870). Savaş, Fransa-Belçika sınırında Meuse Irmağı kıyısındaki Sedan’da oldu. Mareşal Mac-Mahon komutasındaki Fransız ordusu 120.000 askerden oluşuyordu. General Helmuth von Moltke komutasındaki Prusya ordusuysa 200.000 kişilik bir güce sahipti. Fransızların Alsace ve Lorraine’e karşı başlattıkları saldırı Prusya orduları tarafından püskürtülünce, yanında İmparator III. Napoléon’un da bulunduğu Mac-Mahon yeni bir saldırıya girişti. Metz Kalesi’ne yönelik bu saldırıda başarısız oldu. Prusya ordusu Fransızları Sedan’da durdurdu. Paris’e dönme kararı alan Mac-Mahon, ordularını çekilme düzenine sokamadan Prusya ordusu saldırıya geçti. Mac-Mahon yaralandı. Yerine geçen Ducrot da geri çekilme emri verdi. Fakat Paris’ten gelerek Ducrot’un yerine komutayı alan Winpfeen ilk saldırı plânının uygulanmasını emretti. Fransızlar saldırı düzenine geçemeden Prusyalılar kuşatmayı tamamladılar. Ordusu dar bir yere sıkışan III. Napoléon 83.000 Fransız askeriyle birlikte teslim oldu. Bu savaşın sonucunda Fransa’da 4 Eylül Ayaklanması oldu; II. İmparatorluk yıkıldı ve III. Cumhuriyet kuruldu.

Konu ile ilgili aramalar: Sedan Savaşı Nedir Sedan Savaşı ödev ara Sedan Savaşı kelime anlamı Sedan Savaşı sözlükte ara Sedan Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Sedan Savaşı ne demek Sedan Savaşı neye denir

Sedan Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.