Şato Nedir

Şato anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Şato Nedir, Şato Ne Anlama Gelir, Şato Ne Demektir, Şato Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şato ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şato Anlamı


Orta Çağ döneminde Fransa’da, içinde bir yörenin feodal beyinin oturduğu korunaklı yapılara verilen ad. 14. yüzyılda toplumun din dışı kesimlerinin zenginliğinin artması sonucu, malikâne sisteminin kısıtlayıcı hâle gelmesiyle feodal topluluk birimi işlevi gören ilk şatolar azaldı. Bunların yerini, soyluların oturduğu geniş ve korunaklı özel konut yapıları aldı. 15. yüzyılda savaş yöntemlerinin değişmesi ve feodal sistemin gerilemesiyle ortaya çıkan yeni toplumsal düzende, soylular konut olarak korunaklı kaleler yerine, kırsal alanlarda malikâneler yaptırmaya başladılar. 17. yüzyıldaysa yarı korunaklı şatolar da gereksiz hâle geldi ve bunların yerine kırsal bölgelerde zarif görünümlü saraylar inşa edilmeye başlandı. Ancak bu tür yapılar da şato adıyla anılmaya devam etti.

Konu ile ilgili aramalar: Şato Nedir Şato ödev ara Şato kelime anlamı Şato sözlükte ara Şato ansiklopedi bilgi bankası ara Şato ne demek Şato neye denir

Şato ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.