Sarkıt Nedir

Sarkıt anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sarkıt Nedir, Sarkıt Ne Anlama Gelir, Sarkıt Ne Demektir, Sarkıt Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sarkıt ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sarkıt Anlamı


Suyun damla damla akarak biriktirdiği minerallerden oluşan bir tür tortul kayaç.

Mağaranın tavanındaki çatlakların ya da tabaka aralarından damlayan suyun bir bölümü, karbon dioksitin serbest hâle geçmesiyle, damlanın çevresinde ince, yarım küre şeklinde kalsiyum karbonat çökeltisi oluşturur. Dairesel çekirdeğin ortası boş olduğundan, su buradan damlamaya devam eder. Düşen her damla, bu çekirdeği silindirik olarak büyütür. Böylece, zamanla içi boş, genişliği her yerde eşit bir çubuk ya tüp biçiminde saydam yapılar oluşturur. Damlama devam ettiği sürece, çapları 5-10 mm, boyları 1-3 metreye ulaşabilir. Bu yolla düşey yönde büyüyen sarkıtlarının içindeki kanalın tıkanması ya da su akımında küçük bir değişikliğin olması durumunda, su sarkıtın içinden değil, dış yüzünden damlamaya devam eder. Böylece düşey yönde uzama ve yanal yönde kalınlaşma birlikte gelişir. Dış görünümleri genel olarak havuca benzeyen sarkıtların geometrileri, damlanın devamlılığına, çatlak yapısına, mağara tavanının yüksekliğine ve mağaradaki yer altı suyunun değişimine göre; huni, küre, yumru ya da silindir biçiminde olabilir. Dış yüzeylerinde, genellikle yüzeye paralel olarak gelişen büyüme tabakalarının enine kesitleri, iç içe halkalar görünümündedir.

Konu ile ilgili aramalar: Sarkıt Nedir Sarkıt ödev ara Sarkıt kelime anlamı Sarkıt sözlükte ara Sarkıt ansiklopedi bilgi bankası ara Sarkıt ne demek Sarkıt neye denir

Sarkıt ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.