Sarımsaklı Patates Püresi Tarifi ve Nasıl Yapılır? | Yemek Tarifleri

Sarımsaklı Patates Püresi tarifi nasıl yapılırSarımsaklı Patates Püresi tarifini ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz için bu yazıyı ekledik. Çoğu ziyaretçimden gelen Sarımsaklı Patates Püresi nasıl yapılır sorusuna karşılık; makalemizde gerekli bilgileri, malzemelerini ve yapılışını bulabilirsiniz.

Makalenin üst bölümünde Sarımsaklı Patates Püresi Tarifi için malzemeler listesini; yazının alt bölümünde ise yapılışını bulabilirsiniz…

Sarımsaklı Patates Püresi İçin Gerekli Malzemeler:

2 kg taze patates
300 gr tereyağı, oda sıcaklığında
2 baş sarmısak
sızma zeytinyağı
250 ml krema
tuz

Sarımsaklı Patates Püresi Yapılışı ve Nasıl Yapılır?

1 Sarmısak başlarının tepelerini kesin. Çömlek veya kapaklı güveç gibi bir toprak kabın içine kesik yüzleri yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Sarmısakların üstüne sızma zeytinyağı ve tuzu ekleyin. Fırında karamelize olana kadar 200°C’de yaklaşık 30-40 dakika pişirin. Sarmısakların içlerini kabuklarından ayırın.

2 Püreyi hazırlamak için, temizlenmiş patatesleri bol suda haşlayın. Süzdükten sonra kabukları ile ezin. Patatesleri haşlamak yerine, buharlı fırında 35 dakika pişirerek de hazırlayabilirsiniz. Püre yapacağınız patatesleri tane tane olmamaları ve kolay ezilebilmeleri için her zaman biraz fazla pişirin.

3 Tereyağını, kremayı, sarmısak içlerini ve tuzu ezdiğiniz patateslere ekleyerek püre demiriyle iyice çırpın. Hemen servis edin.

Konu ile ilgili aramalar: Sarımsaklı Patates Püresi tarifi nasıl yapılır, Yapılışı, en güzel denenmiş tarif, en lezzetli Sarımsaklı Patates Püresi tarifi, öğrenci yemeği Sarımsaklı Patates Püresi tarifi, nasıl yaparım, kaç dakika saat sürer, ne kadar zamanda pişer, Sarımsaklı Patates Püresi içine ne konur, içindekiler, nasıl doğranır Sarımsaklı Patates Püresi yapmak zormu, misafir için Sarımsaklı Patates Püresi
TARIFİ NASIL BULDUNUZ VEYA DENEDİNİZ Mİ? AŞAĞIDAN YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.