Sapanca Gölü Nedir Nerededir

Sapanca Gölü anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sapanca Gölü Nedir, Sapanca Gölü Ne Anlama Gelir, Sapanca Gölü Ne Demektir, Sapanca Gölü Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sapanca Gölü ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sapanca Gölü Anlamı

Sapanca Gölü Nedir Nerededir
İzmit Körfezi doğusunda Adapazarı’na kadar uzanan ve tabanı alüvyonla örtülü bir depresyon içinde yer alan tatlı su gölü. Uzunluğu 16, maksimum genişliği 6 km; maksimum derinliği 63 m. ve yüzölçümü 47 km2dir. Yüzeyi deniz yüzünden 40 metre kadar yüksektedir. Fazla sularını, doğu ucundan çıkan Çarksuyu ile (bu su Adapazarı’ndan geçer) Sakarya Irmağı’na boşaltır. Kökeni ile bir “alüvyon baraj” gölüdür. Sel sularının güneydeki Samanlı Dağları’ndan taşıdıkları alüvyonlarla dolması sonunda İzmit Körfezi’nden ayrılmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Sapanca Gölü Nedir Sapanca Gölü ödev ara Sapanca Gölü kelime anlamı Sapanca Gölü sözlükte ara Sapanca Gölü ansiklopedi bilgi bankası ara Sapanca Gölü ne demek Sapanca Gölü neye denir

Sapanca Gölü ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.