Sahra Çölü Nedir Nerededir

Sahra Çölü anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sahra Çölü Nedir, Sahra Çölü Ne Anlama Gelir, Sahra Çölü Ne Demektir, Sahra Çölü Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sahra Çölü ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sahra Çölü Anlamı


Dünyanın en büyük çölü. Afrika’nın kuzeyinin neredeyse tamamını kaplar. Atlas Okyanusu, Akdeniz, Atlas Dağları ve Kızıldeniz’le çevrilidir. Sahra, 8 milyon km2den geniş olan yüz ölçümüyle, yeryüzündeki çöllerin en büyüğüdür. Kum çölü, genel kanının tersine, bütün çölün yalnızca beşte birini kaplar. Onun dışında kalan yerler kaya ve molozlardan oluşur. Sahra’da Tibesti ve Ahaggar gibi, yükseklikleri 3265 m’yi bulan dağlar da vardır. Buralar, görece daha çok yağış alan ve göçebelerin yazın konaklamalarına elverişli yerlerdir. Buna karşılık Sahra’nın bazı yerlerine arka arkaya 10 yıl yağmur düşmediği olur. Yağışlar mineralleri yıkayıp götürmediği ve bitkiler onları tüketmemiş olduğu için, çölün zemini mineral besinler açısından çok zengindir. Bu nedenle, uzun süreli kuraklığı atlatmayı başarabilen tohum taneleri, kısa ve güçlü sağanaklar biçiminde yağan ilk yağmurlarda hemen kök salıp çiçek açar ve birkaç gün içinde olgunlaşır. Önemli petrol ve doğal gaz rezervleri barındırır. Ulaşımı doğu-batı yönünde uzanan bir yol sağlar.

Konu ile ilgili aramalar: Sahra Çölü Nedir Sahra Çölü ödev ara Sahra Çölü kelime anlamı Sahra Çölü sözlükte ara Sahra Çölü ansiklopedi bilgi bankası ara Sahra Çölü ne demek Sahra Çölü neye denir

Sahra Çölü ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.