Sahabe Nedir Kimlerdir

Sahabe anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sahabe Nedir, Sahabe Ne Anlama Gelir, Sahabe Ne Demektir, Sahabe Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sahabe ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sahabe Anlamı


İslâm Peygamberi Hz. Muhammet’in dostları anlamında kullanılan bir terim. Kimilerine göre, dostu olmasa da, onu görenlere sahabe demek gerekir. Çünkü onlar da peygamberin sözlerini işitmişler ya da davranışlarını görmüşlerdir. Sünnî mezheplere göre sahabeler, din kurallarının saptanmasında Kuran’dan sonra en önemli kaynaklardır. Sahabelerin en önde gelenleri, Hz. Muhammet’e en yakın olan dört halifedir. Hz. Muhammet ile birlikte Medine’ye hicret edenler (muhacirun), Medine’de onu karşılayanlar (ensar), Bedir Savaşı’na katılanlar da değerli sahabelerden sayılır. Sahabeye sövmek büyük günahtır, cezası dayaktır. Sahabenin çoğulu olan ashap sözcüğü de aynı anlamda kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Sahabe Nedir Sahabe ödev ara Sahabe kelime anlamı Sahabe sözlükte ara Sahabe ansiklopedi bilgi bankası ara Sahabe ne demek Sahabe neye denir

Sahabe ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.