Sade Omlet Tarifi ve Nasıl Yapılır? | Yemek Tarifleri

Sade Omlet tarifi nasıl yapılırSade Omlet tarifini ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz için bu yazıyı ekledik. Çoğu ziyaretçimden gelen Sade Omlet nasıl yapılır sorusuna karşılık; makalemizde gerekli bilgileri, malzemelerini ve yapılışını bulabilirsiniz.

Makalenin üst bölümünde Sade Omlet Tarifi için malzemeler listesini; yazının alt bölümünde ise yapılışını bulabilirsiniz…

Sade Omlet İçin Gerekli Malzemeler:

2 yumurta
1/2 çay kaşığı tuzbiber
20 gr (1 çorba kaşığı + 1 çay kaşığı) Margarin

Sade Omlet Yapılışı ve Nasıl Yapılır?

Bir kaseye yumurtaları kırıp,tuz ve biberini ilave ettikten sonra telle hafifçe çırpın. Bu çırpma sonunda yumurtanın sarısı akı birbirine karışmış olmalı, ancak yumurta akları köpürmemelidir.

Bir çorba kaşığı Margarini bir tavada eritin. Tavayı sağa sola oynatarak yağın tavanın bütün tabanını ve kenarlarını kaplamasını sağlayın. Yağ iyice kızıp, renk değiştirmeye başlamadan hemen önce çırpılmış yumurtaları ilave edin. Bir elinizle tavayı ileri geri sallayarak diğer elinizle de çatalla yumurtalı karışımı kenarlardan içeri doğru karıştırarak pişirin.

Yumurta katılaşmaya başladığında, henüz ortası hafifçe sulu iken tavayı sapından kuvvetlice tutarak ileri geri sallayıp, omletin tabana yapışmamasını sağlayın. Bu arada bir spatula ya da çatalla tavanın kenarlarına yapışmış olan omleti sıyırın. Omleti ortadan katlayıp, yarım ay şekline getirin. Önceden ısıtılmış bir tabağa aktarın . Kalan 1 çay kaşığı Margarini fırça ile omletin üzerine sürün. Sıcak olarak servis yapın.

Konu ile ilgili aramalar: Sade Omlet tarifi nasıl yapılır, Yapılışı, en güzel denenmiş tarif, en lezzetli Sade Omlet tarifi, öğrenci yemeği Sade Omlet tarifi, nasıl yaparım, kaç dakika saat sürer, ne kadar zamanda pişer, Sade Omlet içine ne konur, içindekiler, nasıl doğranır Sade Omlet yapmak zormu, misafir için Sade Omlet
TARIFİ NASIL BULDUNUZ VEYA DENEDİNİZ Mİ? AŞAĞIDAN YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.