S400 mü Patriot mu? Hangisi Daha İyi?

S400 mü Patriot mu, Hangisi Daha İyi, s400 Türkiye almalı mı hangisini almak daha mantıklı?

Son günlerde yaşadığımız gelişmeler Türkiye’nin s400 almak için Rusya Federasyonu ile anlaşması Amerika ile aramızı açtığı bir gerçekti. Özellikle Abd’den daha önce bir çok kez istediğimiz Patriotların sürekli Amerikan senatosu tarafından geri çevrilmesi veto edilmesi yönümüzü S400 için Rusya’ya çevirmişti.

Peki hangi savunma sistemi daha güçlü?

s400 Rus yapımı orta ve uzun menzilli füze savunma sistemi. Modern tüm hava saldırılarını yok etmek engellemek için ruslar tarafından geliştirildi.

Patriot ise ABD ve müttefik orduları tarafından kullanılıyor Kara ddniz hava saldırılarından ordularını korumak için kullanılıyor.

s400 2007 yılında hizmete girdi. Patriotlar ise 1982 yılında beri ABD ordusu tarafından kullanılmakta.

Menzilleri:

Patriot 150KM  – S400 ise minimum 250 km ve ötesi.

Radar kapsama alanı:

Patriot: 150 KM – S400 ise 600km.

Kurulma süresi:

Patriot 30 Dakika – S400 ise 5 dakikada kurulabiliyor.

Daha bir çok farklı özellikleri olmasına rağmen bizim için en dikkat çekici özellikler bunlar. İşte Türkiye’nin böyle bir uzun menzilli hava savunma sistemi olması NATO ve ABD müttefikleri için gerginlik oluşturuyor. Bu nedenle de bizi sürekli tehdit halindeler. Üstelik bu tehdidi Türkiyenin çok zaman beklediği ve müttefik ülkelerle ortaklaşa üretllikleri F-35lerin satımını engellemeye çalışmalarından belli oluyor.

Bakalım ileri günler bizlere neler gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.