Robot Nedir

Robot anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Robot Nedir, Robot Ne Anlama Gelir, Robot Ne Demektir, Robot Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Robot ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Robot Anlamı


Yeniden programlanabilen; maddeleri, parçaları, aletleri, programlanmış hareketlerle, yapılacak işe göre taşıyan ya da işleyen çok fonksiyonlu makinelerin ortak adı. Robot sözcüğü ilk olarak 1920′lerin başında Çek yazar Karel Capek’in R.U.R. adlı kitabında kullanılmıştı. Mekanik, otonom ve arzulardan yoksun yaratıklar anlamında kullanılan robot sözcüğü, daha sonra birçok bilim kurgu romanına konu oldu. Isaac Asimov, ünlü robot serisiyle teknolojik açıdan tutarlı bir robot kavramı yarattı.

Bu model kavram öylesine etkili oldu ki, günümüzde robot araştırmaları yalnızca endüstride kullanımı hedefleyen fonksiyonel tasarımların ötesinde, davranış diye adlandırılabilecek özelliklere sahip robotlar üzerinde yoğunlaştı. Robotlar üzerinde yapılan araştırmaların son yıllarda yoğunlaşmasının temel nedeni, bu konuda üretilmiş olan bilgi birikiminin çokluğu ve geçmişe göre daha güvenilir oluşu olarak değerlendiriliyor. Endüstride robotlar hızlı ve görece hatasız çalışmalarıyla verimi artırırken, insanların çalışmasını kısıtlayan organik faktörlerden etkilenmemeleri onlara bazı işlerde önemli avantajlar sağlamaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Robot Nedir Robot ödev ara Robot kelime anlamı Robot sözlükte ara Robot ansiklopedi bilgi bankası ara Robot ne demek Robot neye denir

Robot ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.