Ribozom Nedir Görevi

Ribozom anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Ribozom Nedir, Ribozom Ne Anlama Gelir, Ribozom Ne Demektir, Ribozom Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ribozom ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ribozom Anlamı


Hücrelerin en küçük organeli. Virüsler dışında tüm canlılarda bulunur. Hepsi birbirinin benzeri, küremsi ya da oval partiküllerdir. Ribozomlar hücrenin protein sentezinden sorumludur. Ribozomların sayıları, genç ve özellikle sentez yapan hücrelerde fazladır. Sentezlenecek proteinler çekirdek tarafından şifrelenir. Bu şifreye uygun olarak proteinler ribozomlarda sentezlenir.

Ribozomlar sitoplâzmada serbest hâlde ya da endoplâzmik retikulumun dış zarında birleşik hâlde bulunur. Mitokondri ve kloroplâst organelleri kendi ribozomlarına sahiptir.

Konu ile ilgili aramalar: Ribozom Nedir Ribozom ödev ara Ribozom kelime anlamı Ribozom sözlükte ara Ribozom ansiklopedi bilgi bankası ara Ribozom ne demek Ribozom neye denir

Ribozom ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.