Reaktans Nedir

Reaktans anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Reaktans Nedir, Reaktans Ne Anlama Gelir, Reaktans Ne Demektir, Reaktans Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Reaktans ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Reaktans Anlamı


Alternatif elektromotor kuvvet uygulanan bir devrede, akıma, özindüksiyonlu (selfli) bir eleman (örneğin bobin) ya da bir kondansatörün varlığında ötürü gösterilen direnç (simgesi X). Reaktans, empedansın, devre direnci dışındaki bileşenidir. Devredeki alternatif elektromotor kuvvet E=E0 cos 2¹ft denklemiyle verilmişse, devrede R direnci ve L selfi varsa reaktans 2¹fL ve devrede self yerine C sığası varsa reaktans 1/2¹fC’dir. Devrenin akıma gösterdiği toplam direnç birinci durumda ER2+(2¹fL)2, ikinci durumda ise ER2+[1/(2¹fC)2)] dir. Reaktans, kompleks empedansın (Z), sanal bölümüdür (Z=R+iX) ve ohm cinsinden ölçülür.

Konu ile ilgili aramalar: Reaktans Nedir Reaktans ödev ara Reaktans kelime anlamı Reaktans sözlükte ara Reaktans ansiklopedi bilgi bankası ara Reaktans ne demek Reaktans neye denir

Reaktans ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.