Pıhtılaşma Nedir

Pıhtılaşma anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Pıhtılaşma Nedir, Pıhtılaşma Ne Anlama Gelir, Pıhtılaşma Ne Demektir, Pıhtılaşma Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Pıhtılaşma ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Pıhtılaşma Anlamı


Kan damarlarının zedelenmesi sonucu dışarı çıkan kanın durdurulabilmesi için pıhtılaşması gereklidir. Pıhtılaşmada en önemli bileşen kan pulcuklarıdır. Damarın zedelenmesiyle kanın içinde bulunan pıhtılaşmadan sorumlu proteinler bu bölgeye birikmeye başlarlar. Bu proteinlerin oluşturduğu ağsı yapıya takılan kan pulcukları tıkaç gibi açık deliği kapatır. Oluşan yapıya pıhtı adı verilir. Pıhtı kendi içinde sıkışarak içindeki suyu dışarı atar ve daha sıkı hâle gelir.

Kanamanın durdurulabilmesi için pıhtılaşması gereklidir. K vitamini, pıhtılaşma reaksiyonlarında önemli bir rol oynar. Bağırsaklarımızda bakteriler tarafından sentezlenen bu vitaminin eksikliğinde kanın pıhtılaşması güçleşir.

Kanama durdurulduktan sonra, damar çeperi hızla iyileşir ve açık olan delik onarılır. Bu durumda oluşmuş olan pıhtı özel enzimlerle parçalanır ve ortadan kaldırılır. Eğer pıhtı ortadan kaldırılamadan dolaşım kanına girerse, herhangi bir kılcal damar yatağını tıkıyarak buradaki dolaşımın durmasına yol açabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Pıhtılaşma Nedir Pıhtılaşma ödev ara Pıhtılaşma kelime anlamı Pıhtılaşma sözlükte ara Pıhtılaşma ansiklopedi bilgi bankası ara Pıhtılaşma ne demek Pıhtılaşma neye denir

Pıhtılaşma ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.