Pigment Nedir

Pigment anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Pigment Nedir, Pigment Ne Anlama Gelir, Pigment Ne Demektir, Pigment Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Pigment ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Pigment Anlamı


Hayvanlara ve bitkilere renk veren kimyasal madde. Hayvanlarda en önemli pigmentler melanin (siyah), rodopsin (mor) ve solunum pigmentleri olan hemoglobin (kırmızı) ve hemosiyanindir (mavi). Bitkilerde de kolorofiller (yeşil) fotosentezde oynadıkları rolden ötürü önem taşır. Diğer bitkisel pigmentler arasında karotenler ve ksantofiller (kırmızı-sarı), antosiyaninler (kırmızı-mavi) ve antoksantinler (sarı-turuncu) bulunur. Doğada beyazlık, pigment eksikliğinden (albinizm) ileri gelir ve seyrek rastlanır. Doğal pigmentlerden başka boyarmadde de denilen toz şeklinde renkli parçacıklardan oluşan pigmentler de vardır. Bu tür pigmentler doğal ya da yapay bir dizi inorganik ve organik maddeden elde edilir. Başlıcaları ağır metallerin oksitleri, sülfürleri, karbonatları ve sülfatlarıdır. Çinko oksit, kadmiyum sülfür ve kurşun karbonat, içlerinde en çok bilinenlerdir.

Konu ile ilgili aramalar: Pigment Nedir Pigment ödev ara Pigment kelime anlamı Pigment sözlükte ara Pigment ansiklopedi bilgi bankası ara Pigment ne demek Pigment neye denir

Pigment ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.