Pelopones Birliği Nedir

Pelopones Birliği anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Pelopones Birliği Nedir, Pelopones Birliği Ne Anlama Gelir, Pelopones Birliği Ne Demektir, Pelopones Birliği Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Pelopones Birliği ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Pelopones Birliği Anlamı


İlk Çağ’da İ.Ö. 6. yüzyılın son yarısında Sparta’nın önderliğinde ve egemenliğinde Pelopones Yarımadası kentlerinin kurduğu birlik. Bu birlik Yunan tarihinde ilk büyük birliktir. Birliğe giren kentler bağımsızlıklarını koruyor, fakat savaş zamanı ordularını Sparta’nın emrine vermeye kabul ediyorlardı. Birliğin meselelerini görüşmek için bir “Birlik Meclisi” vardı, her kent bu mecliste bir oya sahipti ve kararlar çoğunlukla alınırdı. İ.Ö. 431’den başlayarak Atina ile savaşan birlik İ.Ö. 404’te bu kenti ele geçirdi. Bundan sonra gerçek bir Sparta İmparatorluğuna dönüştü. İ.Ö. 366’da ortadan kalktı.

Konu ile ilgili aramalar: Pelopones Birliği Nedir Pelopones Birliği ödev ara Pelopones Birliği kelime anlamı Pelopones Birliği sözlükte ara Pelopones Birliği ansiklopedi bilgi bankası ara Pelopones Birliği ne demek Pelopones Birliği neye denir

Pelopones Birliği ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.