Paris Antlaşması Nedir Sonuçları, Maddeleri ve Kimler Arasında Yapıldı

Paris Antlaşması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Paris Antlaşması Nedir, Paris Antlaşması Ne Anlama Gelir, Paris Antlaşması Ne Demektir, Paris Antlaşması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Paris Antlaşması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Paris Antlaşması Anlamı

Paris Antlaşması Nedir Sonuçları, Maddeleri ve Kimler Arasında Yapıldı
Kırım Savaşı sonunda Osmanlı İmparatorluğu, Fransa, İngiltere, Piemonte, Avusturya-Macaristan, Prusya ve Rusya arasında yapılan antlaşma (30 Mart 1856). İki yıl süren Kırım Savaşı, Rusya’nın yenilgisiyle bitince, ilgili devletler 25 Şubat’ta Paris’te toplandılar. Yapılan antlaşma, otuz dört maddeyle bir ek ve geçici maddeler bölümünden oluşuyordu. Antlaşma koşullarına göre taraflar ele geçirdikleri yerleri geri verecekler; Osmanlı Devleti bir Avrupa devleti olarak tanınacak; Osmanlı Devleti, Hristiyan uyruklarına eşit uygulama yapacak, ancak Avrupa devletleri bunu Osmanlı Devleti’nin içişlerine karışma konusu yapmayacaklar; Boğazlar ve Karadeniz yalnızca ticaret gemilerine ve Tuna Irmağı her ulusun ticaret gemilerine açık olacak; Eflâk ve Boğdan’a özerklik verilecekti.

Konu ile ilgili aramalar: Paris Antlaşması Nedir Paris Antlaşması ödev ara Paris Antlaşması kelime anlamı Paris Antlaşması sözlükte ara Paris Antlaşması ansiklopedi bilgi bankası ara Paris Antlaşması ne demek Paris Antlaşması neye denir

Paris Antlaşması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.