Özümleme Nedir

Özümleme anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Özümleme Nedir, Özümleme Ne Anlama Gelir, Özümleme Ne Demektir, Özümleme Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Özümleme ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Özümleme Anlamı


Canlıların dış ortamdan aldıkları inorganik maddelerden, gelişmeleri için zorunlu olan organik maddeleri yapmaları. Asimilasyon da denir. Bu işi kendileri yapan ve başka canlıdan organik maddeye gereksinmesi olmayan canlılara üretici (ototrof) canlı denir. Tüm yeşil bitkiler bu yeteneğe sahiptirler. Buna karşın inorganik maddelerden yararlanamayan ve yaşamları için gerekli tüm organik besin maddelerini dışarıdan almak zorunda olan canlılara tüketici (heterotrof) canlı denir. Hemen hemen tüm hayvanların tüketici olmalarına karşın bitkiler âleminde üretici canlı sayısı daha fazladır. Yalnızca klorofilsiz bitkiler tüketicidir.

Konu ile ilgili aramalar: Özümleme Nedir Özümleme ödev ara Özümleme kelime anlamı Özümleme sözlükte ara Özümleme ansiklopedi bilgi bankası ara Özümleme ne demek Özümleme neye denir

Özümleme ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.