Özdeyiş Nedir

Özdeyiş anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Özdeyiş Nedir, Özdeyiş Ne Anlama Gelir, Özdeyiş Ne Demektir, Özdeyiş Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Özdeyiş ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Özdeyiş Anlamı


Bir düşünceyi en kısa, en özlü biçimde anlatan bilgece söz; vecize. Atasözlerinden ayrımı, söyleyen ya da yazanın bilinmesidir. Özdeyişler, yaşanan olaylara ve gözlemlere dayanılarak yazılmıştır. Bağımsız olarak yazılabildikleri gibi, bir yazarın yapıtlarında dağınık olarak da bulunabilirler. Özdeyişin her iki biçimine de eski Yunan edebiyatından bu yana rastlanmaktadır. Özellikle 17. yüzyıl Fransız edebiyatında klasisizm döneminde La Rochefoucauld’nun (1613-1680) “Maximes” (Özdeyişler) adlı yapıtıyla bağımsız bir tür olarak ortaya çıkmıştır. Bağımsız özdeyişlerin kimisi doğrudan doğruya özdeyiş olarak yazılmış, kimisi de Pascal’da görüldüğü gibi ileride yazılacak bir yapıtta kullanılmak üzere saptanıp da kullanılmadan kalan düşünceler biçiminde günümüze gelmiştir. Eski Türk edebiyatında, özellikle hâkimane şiirlerde özdeyiş, düzyazı cümlesine dayanır. Nitekim böylesi cümleler, cümeli hikemiyye başlığıyla toplanmıştır. Tanzimat sonrasında Cenap Şahabettin doğrudan özdeyiş tü- ründe yazan ilk sanatçıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Özdeyiş Nedir Özdeyiş ödev ara Özdeyiş kelime anlamı Özdeyiş sözlükte ara Özdeyiş ansiklopedi bilgi bankası ara Özdeyiş ne demek Özdeyiş neye denir

Özdeyiş ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.